avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Activitate Dragos893

Activitate Dragos893

Exista un document ( o convenție ) prin care se mentioneaza ca acel grup de pompare deserveste pentru toate cele trei blocuri , dar, deoarece la momentul respectivnu erau infintate toate cele trei asociatii responsabilitatea efectuarii platii ii revenea doar unei asociatii. Intre timp s-au infintat asociatii pt toate blocurile. Acum acest grup de pompare nu mai functioneaza la parametri optimi 2 blocuri fara presiune la apa / sau fara apa in anumite situatii. Asociatia care gestiona acel grup de pompare nu este afectat de aceasta defectiune pentru ca sunt pozitionati in aproprierea pompelor si ei au apa si /sau presiune normala. Aceasta asociatie refuza sa intocmeasca un contract de mentenanta , (avand in vedere ca ei trebuie sa plateasa si apoi sa recupereze acei bani de la celelalte asociatii). Mai mult blocheaza orice demers de remediere a pompelor.
Am nevoie de un sfat privind modul cum sa procedez in urmatoarea situatie:

Locuiesc intr-un ansamblu rezidential format din 3 blocuri cu 3 asociatii de proprietari. Exista un grup de pompare al apei pentru toate cele trei blocuri. Dezvoltatorul a predat acel grup de pompare catre cele trei asociatii. Intre timp grupul de pompare s-a defectat dar una din asociatii se opun si blocheaza demersurile necesare remedierii. In plus refuza plata aferenta facturii ce ii irevine. Ce putem face in acest sens ?
Discuție Taxa abuziva
Care sunt demersurile pentru a face o sesizare sau o plangere impotriva punei primarii pentru introducerea unei taxe pe care eu o consider abuziva si care nu ma priveste in mod direct dar sunt obligat sa o platesc ?
Răspuns la discuția Prima Casa Probleme la Apartament
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru informatie
Răspuns la discuția Prima Casa Probleme la Apartament
Cum se solicita un punct de vedere in scris de la banca ? Adica sa primesc lamuriri concrete nu cateva randuri in care imi sunt invocate tot felul de legi si/sau ca ei nu sunt in masura sa se implice.( asa cum mi-a fost spus verbal) . cand am fost sa vorbesc cu cei de la banca tot ce spunea ei sub diferite forme era ca nu e treaba lor si sa rezolv problema cu FNG-ul
Răspuns la discuția Prima Casa Probleme la Apartament
Diferenta de bani este mare ... avand in vedere ca in momentul cand am cumparat apartamentul pretul pe metru patrat era destul de mic. Nu imi permit sa achit diferenta + toate taxele care sunt implicate in acest proces .
Daca actionez in jutecata dezvoltatorul credeti ca am castig de cauza?
Se considera vici ascunse umezeala din apartament, pereti care se exfoliaza, crapaturi pe pereti, inuntatie la fiecare ploaie mai serioasa ?
Răspuns la discuția Prima Casa Probleme la Apartament
nu . va pune la dispozitie un apartament cu o valoare mai mare
Buna Ziua,

Am achizitionat un apartament prin programul prima casa, la un an dupa ce am cumparat apartamentul au inceput sa apara probleme de structura, inundatii, cu instalatia electrica .
Dezvoltatorul mi-a promis ca incearca sa remedieze unele probleme dar problema de structura nu se stie daca se poate remedia. El este de acord sa imi puna la dispozitie un alt apartament in locul celui cu probleme.
Acum ma lovesc de problema cu banca care nu este deacord cu nici un fel de rezolvare spunandu-mi ca nu imi permite legea si ca nu am ce face in acest sens.
Va rog sa imi da-ti un sfat ...sunt disperat !