avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1897 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai Cristudor

Activitate Mihai Cristudor

Luarea in spatiu se poate face de catre un coproprietar,fara acordul altor 2 coproprietari care toti locuiesc in acelasi imobil si nu este dezbatuta iesirea din indiviziune?
Buna ziua.
Va rog sa ma indrumati si pe mine in urmatorul caz:
Sora mea are un concubin de 12 ani locuieste cu noi in curte.
In tot acest timp el a facut modificari in casa si in curte construind si demoland fara acordul meu si al mamei.
Suntem 3 coproprietari cote egale,eu mama si sora,nu avem iesire din indiviziune.
Am intrat in niste discutii contradictorii cu el in sensul sa ne ceara acordul cand va mai construi ceva,dar a reactionat violent,si a incercat sa dea in mine.
A spus sa il despagubesc ca el a investit bani in constructii,eu am replicat ca nu l-am obligat sa faca aceste constructii,a facut totul fara acordul nostru.
Am depus plangere pentru santaj si amenintare.
Ulterior am retras plangerea,crezand ca se va potoli,si nedorind sa fac rau lui si sorei mele.
Se pare ca am gresit total,ca acum ma sfideaza si mai mult,construieste un foisor,am fost si la Primar si l-a chemat la Primarie dar el nu s-a prezentat.
Afirma ca la el in curte face ce vrea.
Mai pot face ceva sa ma apar in acest sens?
Mentionez ca sora mea tine cu el.
Tot ce face acest concubin are sustinerea mamei si sorei.
Eu nu sunt de acord cu ce se intampla deoarece sistematic imi ia din materialele stranse de mine si le foloseste fara acordul meu.

Mihai Cristudor a scris:

Am dezbatut succesiunea,suntem trei persoane,eu,mama noastra si sora.
Fiecare avem cate o treime din toata averea.
Nu am iesit din indiviziune...

Am dezbatut succesiunea,suntem trei persoane,eu,mama noastra si sora.
Fiecare avem cate o treime din toata averea.
Nu am iesit din indiviziune...


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Dar exista acordul surorii?
Ati dezbatut succesiunea?

Am
Concubinul sorei mele nu are muatie la noi in imobil si demoleaza si reconstruieste pe vechea vatra unde a demolat fara acordul meu.
Ce pot face in acest caz?
Răspuns la discuția Tulburare proprietate privata
Problema cea mare este ca mama este aliata cu sora si îl susțin si sistematic ma provoacă prin diferite mijloace dar nu mă amenința verbal.
Mama se teme că acest prieten o va părăsi pe sora mea dacă nu fac ce comanda el.
Concubinul sorei mele nu are mutație la noi in curte ,suntem 3 coproprietari(Eu,mama si sora fiecare avem parti egale dupa dezbaterea testament) face abuz de putere și ma umileste se poate face ceva?
Răspuns la discuția Concubinaj care creează probleme
Problema mea este aceea ca mama este aliata cu sora mea si cu concubinul.
In acest caz ce sanse am sa cer iesire din indiviziune daca mama este aliata cu ei?
Buna seara,sunt Mihai.
Va rog respectuos sa ma îndrumați cum pot proceda legal in urmatoarea situație:
Locuiesc la casa la tara împreună cu sora mea,mama noastra și concubin surorii mele.
In urma dezbaterii masei succesorale am primit eu,mama si sora cote egale respectiv 30 procente fiecare.
Problema mea este urmatoarea:
_de circa 8 ani prietenul sorei mele s_a instalat cu tupeu la noi in imobil,prin șantaj emotional,o amenință pe sora mea ca daca nu face ce zice el o părăsește.
Eu am vârstă de 48 ani,sora mea are 44,iar prietenul 38.
In tot acest timp am avut probleme cu ei in sensul ca acest băiat îmi tot fura din curte,vine mai tot timpul cu diferiți așa ziși prieteni,face gălăgie,si daca incerc sa_l rog sa nu mai facă gălăgie îmi reproșează ca la el in curte face ce vrea.
Practic el ne comanda pe toți.
Daca de ex eu doresc sa fac ceva anume in acest imobil trebuie sa cer aprobare.
Mentionez ca eu nu sunt căsătorit,si nici sora si prietenul.
Întrebarea mea este: cum pot proceda sa nu mai fiu bătaia lor de joc.
Daca prietenul sorei mele nu are mutație la noi in imobil are dreptul sa ne comande si sa tulbure liniștea?
Nu doresc sa aplic violență,ca de rezolvare pe cale amiabilă nici nu se pune problema.
Unde ma pot adresa?
Va rog ma puteti ajuta?