avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate mmark

Activitate mmark

Buna ziua,

Am sunat la politia frontiera si ei mi-au spus ca nu e nici-o problema daca am toate actele masinii. Acum sper ca asa sa fie! As mai avea niste intrebari daca se poate.

1) In Romania pot circula linistit pe o perioada de 3 luni sau se verifica cine e proprietarul la control rutier?

2) Daca vreau sa o inmatriculez in Romania se poate prin procura de la mama? Vreau ca masina sa fie trecuta pe numele meu dupa inmatriculare dar nu vreau sa fac transferul de proprietate in Italia din cauza costului foarte mare.

3) Radierea din Italia se poate face din Romania sau trebuie mers acolo la ACI sau motorizzazione?

Multumesc!
Buna seara,

Am cumparat acum cativa ani o masina si de la bun inceput proprietarul masinii a fost mereu mama. Acum vreau sa ma intorc in tara cu masina pe o perioada lunga si as dori sa stiu daca voi avea probleme la intrare sau la controale rutiere daca proprietarul nu sunt eu ci mama si ea nu va fi cu mine?

As dori sa evit costul procurii sau a transferului de proprietate. Voi ce imi recomandati? Multumesc!
Va multumesc pentru raspuns. Imi puteti spune daca formularul E207 il obtin de la angajator sau de la INPS?
Buna ziua,

Am fost angajat o perioada de 1 an circa in Italia dupa care acum urmeaza sa ma intorc in tara pentru a incepe un nou serviciu. Printre actele cerute de angajatorul din Romania este si "stagiul de cotizare" unde trebuie dusa o adeverinta cu taxele varsate la statul Italian pe perioada lucrata in Italia. Intrebarile mele sunt 2:

1) Imi puteti confirma daca CUD (certificazione unica) este îndeajuns pentru determinarea stagiului de cotizare?

2) Pot sa fiu angajat in Romania fara acest document daca angajatorul italian imi creaza probleme si nu imi da la timp CUD?

Va multumesc!
Buna ziua,

Sunt de 14 ani in Italia si as vrea sa fac cererea pentru cetatenie. Problema este ca o sa ma intorc in tara pentru o perioada (cel putin 1 an) in care o sa lucrez aici. Pot depune cerere chiar daca ma intorc in tara? Multumesc!