Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare in Romania dupa o perioada lucrata in Italia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare in Romania dupa o perioada lucrata in Italia

Buna ziua,

Am fost angajat o perioada de 1 an circa in Italia dupa care acum urmeaza sa ma intorc in tara pentru a incepe un nou serviciu. Printre actele cerute de angajatorul din Romania este si "stagiul de cotizare" unde trebuie dusa o adeverinta cu taxele varsate la statul Italian pe perioada lucrata in Italia. Intrebarile mele sunt 2:

1) Imi puteti confirma daca CUD (certificazione unica) este îndeajuns pentru determinarea stagiului de cotizare?

2) Pot sa fiu angajat in Romania fara acest document daca angajatorul italian imi creaza probleme si nu imi da la timp CUD?

Va multumesc!
1. Din Italia trebuie sa obtineti formularul E207 - Certificat privind cariera de asigurat.

2. Angajarea nu poate fi conditionata decat de prezentarea documentelor solicitate de catre angajator pentru incadrare.
Legislatia nu prevede expres ce acte trebuie depuse pentru angajarea in sectorul privat.
Va multumesc pentru raspuns. Imi puteti spune daca formularul E207 il obtin de la angajator sau de la INPS?
De la INPS.