Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina inregistrata in Italia cu proprietarul fiind ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina inregistrata in Italia cu proprietarul fiind mama, pot sa calatoresc cu masina in tara?

Buna seara,

Am cumparat acum cativa ani o masina si de la bun inceput proprietarul masinii a fost mereu mama. Acum vreau sa ma intorc in tara cu masina pe o perioada lunga si as dori sa stiu daca voi avea probleme la intrare sau la controale rutiere daca proprietarul nu sunt eu ci mama si ea nu va fi cu mine?

As dori sa evit costul procurii sau a transferului de proprietate. Voi ce imi recomandati? Multumesc!
Teoretic, dacă nu sunteți dvs proprietarul mașinii va trebuie procura pentru a putea trece granita.
Buna ziua,

Am sunat la politia frontiera si ei mi-au spus ca nu e nici-o problema daca am toate actele masinii. Acum sper ca asa sa fie! As mai avea niste intrebari daca se poate.

1) In Romania pot circula linistit pe o perioada de 3 luni sau se verifica cine e proprietarul la control rutier?

2) Daca vreau sa o inmatriculez in Romania se poate prin procura de la mama? Vreau ca masina sa fie trecuta pe numele meu dupa inmatriculare dar nu vreau sa fac transferul de proprietate in Italia din cauza costului foarte mare.

3) Radierea din Italia se poate face din Romania sau trebuie mers acolo la ACI sau motorizzazione?

Multumesc!
Din Italia trebuie sa traversati câteva granițe până în Romania...
1. În România se poate circula cu o masina chiar daca nu sunteti proprietarul ei.
2. Înmatricularea se poate face doar cu procura dacă nu sunteți proprietarul mașinii. Nu puteti sa o inmatriculati direct pe numele dvs dacă nu faceti si transferul de proprietate.
3. Radierea se face doar la instituția ce a înmatriculat mașina. Deci radierea se face doar în Italia. Apoi veniți în România cu numere provizorii si o inmatriculati apoi în termenul legal de 30 zile.
Gheorghe Florin, Consilier juridic