avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate burlacu_angi

Activitate burlacu_angi

Răspuns la discuția Sfat mostenire
Deci fiecare succesor vine la randul sau cu certificatul de nastere(intreb acest lucru pt. ca la un moment dat sora mea a vrut sa ia singura totul,insa mai tarziu m-a convins pt. alte motive, sa-i trimit o copie a certificatelor mele de nastere si casatorie,ar fi putut sa faca o dezbatere a succesiunii in lipsa mea?)
Răspuns la discuția Sfat mostenire
#-o
Si inca ceva,da imi permiteti:

Fratele meu este decedat de peste 10 ani,copii lui sunt majori dar plecati din tara,cine trebuie sa se prezinte la dezbaterea succesiunii?
Va multumesc..
Răspuns la discuția Sfat mostenire
#-o#-o

As dori sa stiu ,daca in cazul in care vreau sa deschid succesiunea dupa decesul tatalui meu,cererea trebuie sa o depun personal sau o poate face sotul meu,avand procura sa ma reprezinte?
In cererea respectiva trebuie sa mentionez si ceilalti mostenitori cu numele si adresele lor,si atat?
Sau am nevoie de actele lor,respectiv certificat de nastere,casatorie...
In cazul in care ei nu se prezinta atunci cand sunt chemati,se considera ca renunta la mostenire?Daca da,mai poate fi atacata hotararea judecatoreasca definitiva,si cum?

Va multumesc mult de tot.
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
pai bine ciobo;tu vrei sa-ti protejezi copilul pe termen lung dar daca asa stau lucrurile cu mama lui,cred k ar fi bine sa il iei cat mai repede de acolo;nu inteleg pt. ce nu aduci toate probele in instanta?doar pt. k esti diplomat cu ea si te gandesti la binele viitor al copilului?da este adevarat ca binele copilului primeaza dar daca mama a fost reclamata la politie,cat de bine poate sa-i fie acelui copil?
oare instanta nu ar tine cont de acele probe?Sau pt.instanta nu primeaza linistea caminului in care creste acel copil?Ce fel de adult va deveni,daca traieste cu o astfel de mama?Sau crezi k va fi protejat pana la capat si nu isi va da seama de situatie?Cand te va intreba de ce la-i lasat acolo ce vei spune?#-o
Răspuns la discuția dreptul de a fi tata
sunt intru totul de acord cu voi tatilor,cei care doresc sa fac parte din viata copiilor lor; va sustin in incercarea de a schimba ceva in legile noastre unele chiar foarte vechi.Nu ma pricep prea mult in asemenea chestii,dar un lucru este sigur;daca vreau sa obtin ceva ,trebuie sa arat k sunt mai capabila decat celalalt;SCOPUL SCUZA MIJLOACELE( iar asta este foarte urat).
dar parca exista custodie partiala si custodie totala sau nu stiu eu bine?#-o
Va multumesc mult si voi tine legatura cu dumneavoastra.
Va multumesc mult.Dar as putea sa-i propun sa-mi cumpere cota parte? si cine ar stabili pretul?
Va multumesc.
Heya.am si eu o intrebare,daca vrea cineva sa-mi raspunda.
Sora mea imi cere sa renunt la partea mea de mostenire;eu renunt la toate terenurile,dar as vrea sa-mi pastrez partea ce mi se cuvine din casa parinteasca si terenul din jurul acesteia.ESTE POSIBIL?
Sau daca nu este posibil in felul acesta,accept sa renunt la tot,dar cu despagubirea( sulta sau cum se numeste),care mi se cuvine.ESTE POSIBIL?
Si daca da ,cine stabileste contravaloarea?
Va multumesc.