avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate RamonaUta

Activitate RamonaUta

Buna,am o intrebare..parintii mei au decedat acum 3 ani,atunci am aflat ca avem datorii de 30 de milioane vechi la impozit.Am mai pus cat am putut,aprox 10 milioane vechi,dar suma a ramas tot pe acolo,datorita penalizarilor.Acum am primit o invitatie cum ca sa ne prezentam la primaria respectiva,altfel vom fi executati silit.Nu am facut succesiunea,din lipsa de bani,iar intrebarea mea este daca putem fi executati cumva,iar daca da,in ce mod,ce inseamna asta?din cate am inteles datoriile parintilor le revin mostenitorilor dupa succesiune.multumesc frumos
Buna ziua,am si eu o intrebare..fratele meu a facut nunta anul trecut,in luna august.Au venit la noi acasa solistul si un baiat care tocmai isi deschisese firma de foto video.Au semnat contract (manual)cu fiecare in parte.Le a dat fiecaruia avansul,iar dupa nunta,fratele meu a pus o pe doamna care a facut poze,mama respectivului baiat sa semneze pe contract ca a primit toti banii si ca se angajeaza ca in termen de 30 de zile sa aduca pozele si filmarea.Nu s a intamplat acest lucru,in tot acest timp fratele meu l a tot contactat pe acel baiat,acesta l a tot amanat pe motiv ca nu a avut timp sa editeze pozele,dupa care tot la 2 saptamani ii scria fratelui meu ca urmeaza sa i sune in week end sa le dea pozele.A trecut aproape 1 an de la nunta iar ei nu s au mai intalnit,acum fratele meu a contactat un avocat care i a trimis acelui baiat o instiintare cum ca trebuie sa se prezinte in data de 11,ieri,cu pozele,filmarea si suma pe care le a dat o fratele meu.Nu s a prezentat nici ieri,iar acum vreau sa intreb ce urmeaza?acest avocat angajat de fratele meu este destul de tanar si as vrea sa stiu daca a procedat corect!?tin sa mentionez faptul ca de cand a primit respectivul baiat instiintarea a inceput sa trimita mesaje cu injuraturi,oarecum amenintari si cum ca daca nu i mai da fratele meu 500 de euro va rupe cd urile cu poze,dupa care a si trimis o poza cu acestea rupte!va multumesc frumos!!
Buna ziua!as avea o intrebare!parintii mei au decedat ambii acum 1 an jumatate,ramanand la primaria de care apartinem o datorie de 30 de milioane de lei(vechi) pentru neplata impozitului.intrebarea mea este,am auzit cum ca daca faci succesiunea in 2 ani de zile nu mai trebuie platit impozitul din urma,sau cel mult 1 la suta din el.este adevarat?noi cand am fost sa ne interesam de succesiune ne.a spus acea doamna avocat cum ca daca nu platim impozitul nu este posibil sa facem succesiunea!astazi a fost socrul meu,tatal lui decedand tot acum aproape 2 ani,si i s.a spus la primaria resprctiva ca nu mai trebuie sa plateasca deloc impozitul,daca face succesiunea acum!la noi la primarie ni s.a spus ca trebuie platit..care este adevarul,va multumesc frumos