avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate elap211977

Activitate elap211977

Buna ziua
Am cumparat de la un magazin on-line un aparat foto. Pe site-ul acestui magazin se precizeaza ca am dreptul ca si cumparator dreptul de a face retur(fara a preciza motivul returului) la produsul cumparat in 15 zile, dar acest drept de retur este valabil numai persoanelor fizice. Eu am cumparat acest produs pe firma si mi se refuza dreptul de a-l returna.
Alt magazin on line, cu acelasi profil precizeaza ca returul este valabil atat persoanelor fizice cat si celor juridice, iar returul se poate face in 30 zile.
Ce sa fac in aceasta situatie?
Aceasta firma nu trebuie sa functioneze dupa legile Europene?
De ce fac diferenta intre persoanele fizice si cele juridice?
Multumesc!
Am fost angajata la o firma care ulterior a fost desfiintata si de 6 luni beneficiez de ajutor de somaj. Din octombrie as dori sa ma insciu la o scoala postliceala particulara. In cazul acesta mai pot beneficia de indeminizatia de somaj?
Sunt casatorita de 3 ani si am un copil de 1 an si 7 luni.Inainte de casatorie sotul meu a cumparat un apartament in care locuim si pentru care platim si acum rate.In timpul casatoriei am cumparat un autoturism, tot in rate.Chitantele de plata si pt. masina si pt. apartament sunt pe numele lui si este unic proprietar si al masinei si al apartamentului.Tot inainte de casatorie parintii mei mi-au cumparat un apartament , pe numele meu cu bani cash.Intrebarea mea este: in caz de divort cum se impart bunurile?