avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate singer

Activitate singer

gi-jane2 a scris:

Mai bine preveniti decat sa reparati..Pe de alta parte, nu cred ca va face ce zice, ascundeti-i si dvs actele si stati mai prin preajma lui.
Mai bine l-ati interna undeva , scapati si dvs de chin si vecinii, iar el va fi ingrijit, tinandu-l acasa si lasandu-l sa bea, sa stiti ca nu-i faceti vreun bine.


Nu il pot duce fortat la medic.In afara de faptul ca mi-ar fi mila de ce ar simti,vazandu-se la sfarsitul vietii cu un diagnostic de bolnav mintal,mi-ar fi si frica.Nu demult a fost un caz in Iasi,unde o ziarista tanara si-a internat fratele la Socola pentru ca era bolnav de schizofrenie si acesta a omorat-o pe ea si pe fetita ei de cinci luni.Vroiam sa stiu daca exista si alte modalitati de rezolvare a situatiei sau cel mult un diagnostic fara ca tata sa stie.Se pare ca suntem intr-o situatie fara iesire si ne rugam sa se termine totul cu bine fara a ne trezi in strada,dupa moartea lui.
Am fi vrut sa fie totul fara prea mult tam-tam.Eventual fara stirea tatalui,daca s-ar putea,pentru a nu-i agrava starea si asa destul de fragila.Si asa e viata atat de grea in situatia asta,daca si-ar da seama ce vrem sa facem,nu am mai putea trai cu el in casa,mai ales ca avem si un copil mic.Si nu vrem nici sa il lasam singur sau sa il internam pe undeva. Voi merge sa vorbesc cu medicul de familie.Un diagnostic preliminar de la medicul de familie ar fi suficient pentru a-i invalida orice incercare de intrainare pe cale legala a bunurilor?Multumim!
E ceea ce au spus la stiri.S-a intamplat cu cativa ani in urma.Bineinteles ca era revoltata toata lumea,dar asa spuneau ca s-a intamplat.Poate fetita a marturist ceva mai tarziu violul.
Nu am deloc timp liber,ci doar o situatie asemanatoare,insa din fericre nu e vorba de abuz sexual,ci abuz psihic doar,de cele mai multe ori.Ma gandeasc ca daca la mine e asa de greu,din toate punctele de vedere,trebuie sa fie teribil la alti copii,unde abuzul e mult mai grav.

Mostenitorii rezervatari nu se pot deshereda in intregimeNici in cazul in care ramane in viata un singur parinte,care isi lasa tot ce are(proprietate doar al lui,nu si al celuilalt parinte-de exemplu un apartament cumparat cu doi ani inaintea casniciei dintre cei doi parinti,de catre cel ramas in viata) cu acte cu totul altei persoane decat copilului sau?
Imi cer scuze,am deschis un topic pentru o situatie utopica.Ma gandeam zilele astea la o fetita care a fost la politie pentru a-l acuza pe tatal ei de abuz sexual,iar politistii i-au spus ca pentru a avea o proba concreta,aceasta trebuie sa se mai lase violata inca o data...lucru pe care micuta l-a facut.Trecand de absurdul si tragismul situatiei,m-am gandit mai departe la copila,la viata pe care o va avea in continuare...Si ma gandeam...daca tatal el,drept razbunare/pedeapsa ar vrea sa o dezmosteneasca ,ar avea dreptul din punct de vedere legal?Ce se intampla cu acesti copii,in lipsa mamei?
Buna seara!Locuiesc cu tatal meu care este bolnav psihic si care ne terorizeaza pe toti,inclusiv pe vecini.Face scandal foarte des,o data la cel mult doua zile,urla inclusiv la ore inaintate din noapte sau la 4-5 dimineata etc.Are o varsta inaintata,iar bolii psihice i se adauga consumul de alcool.Problema e ca nu are un diagnostic medical pus,desi cu tuturor(rude,vecini) ne este foarte clar ca e bolnav,foarte bolnav psihic.Din fericire agresivitatea lui iesita din comun se limiteaza de obicei la a fi doar de tip psihic,desi e foarte greu pentru noi chiar si asa.Ne ameninta pe noi si pe surorile lui ca va vinde casa si pamantul de la tara(care sunt trecute pe numele lui) sau ca va vinde mormantul mamei mele(Dumnezeu sa o odihneasca!) ,cu tot cu mama,unor straini ,pe 5 lei.Din punct de vedere legal,in lipsa unui diagnostic pe hartie(desi martori ar fi zeci de persoane care sa spuna ca tata are probleme),ar avea dreptul sa faca asa ceva?Concret,ce se poate face pentru a evita o astfel de situatie?Mentionez ca tatal meu refuza categoric o vizita la medicul psihiatru/psiholog,fiind constient de urmari.Cum poti determina o persoana bolnava psihic sa ajunga la medic,in ciuda propriei vointe?Chemand salvarea?Se poate asa,in conditiile in care agresivitatea lui e doar psihica?Ce putem face?Va rugam foarte mult sa ne raspundeti.
Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
inca nu avem probleme majore.insa are o tendinta de a agresa verbal pe cine nu ii impartaseste ideile etc.si nu mi s-a parut tocmai in regula cand,aflandu-ne la el acasa,fratele si mama lui au agresat fizic si verbal un batran de 80 de ani,iar el nu s-a bagat.a trebuit sa intervin eu,cu lacrimi in ochi,de mila batranului.ba mai mult,in alta zi l-am auzit cum il repezea pe batran,crezand ca eu nu il aud...si in afara de asta,mama lui a suferit o viata intreaga abuzuiri de toate tipurile din partea sotului ei,iar acum traieste cu frica de propriul fiu(fratele sotului meu)...astea nu sunt lucruri normale,pe care le vezi mereu.acum ne intelegem bine,pot spune,insa i-am facut o "educatie" riguroasa in privinta comportamentului violent...insa acum e totul bine,suntem departe de casa,nu avem probleme materiale..ins am sentimentul ca in conditii de stres,are tendinta de a copia ce a vazut acasa. si e normal sa imi pun probleme.sper sa ma sfatuiasca cineva...
Răspuns la discuția nelamurire legata de divort
am revenit si eu cu o intrebare.eu si sotul meu vrem sa ne intoarcem in tara.si noi avem un copil de un an si jumatate.normal,o perioada dupa reintoarcerea in tara,nu vom avea de lucru.in acest caz ,ce s-ar intampla cu copilul,dupa un divort?pun problema divortului pentru ca am observat in familia lui abuzuri deosebit de grave,suferite de mama si de bunicul lui,din partea familiei.m-au cam speriat si m-au facut sa ma gandesc ca daca barbatii din familia lui sunt atat de insensibili cu o femeie si cu un batran,el,mai devreme sau mai tarziu va copia comportamentul lor.si as vrea sa imi cunosc drepturile,pentru ca niciodata nu voi accepta sa fiu abuzata,nici eu,nici copilul meu.va multumesc!
Nu am inteles prea bine ce ati spus ultima oara.Eu spre exemplu,in Romania am contract cu "Casa de Pensii Nationala" unde cotizez trimestrial o anumita suma,pentru a-mi "merge" vechimea.De la anul sper sa pot lucra legal si in Spania,unde ma aflu.Sa inteleg ca voi primi pensie separat din partea statului roman si o alta pensie din partea statului spaniol,la reintoarcerea in tara?Sau voi primi o singura pensie din partea statului roman,care face parte din Comunitatea Europeana?
Am inteles ca odata cu intrarea Romaniei in Comunitatea Europeana,romanii au dreptul legal de munca in tarile acesteia.As vrea sa stiu daca este adevarat,asa cum am auzit,daca anii lucrati in aceasta situatie se pot adauga la vechime in Romania,o data cu revenirea acasa.Multumesc!