avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate Stoian Elena Luminita

Activitate Stoian Elena Luminita

Buna ziua. Am depus la primarie toata documentatia in vederea obtinerii unei autorizatii de construire. Primarul si arhitectul au semnat aurorizatia, dar secretarul refuza sa semneze din cauza.unei stari conflictuale, familiale, mai vechi,secretarul primariei fiindu-mi ruda. Mentionez ca certificatul de urbanism a fost semnat de secretar. As vrea sa stiu daca am probleme fiindca nu exista semnetura secretarului pe autorizatie si in ce mod pot remedia aceasta problema. Va multumesc.










Răspuns la discuția Alocatie copil
Va multumesc.
Discuție Alocatie copil
Buna seara. Am un copil cu un cetatean iordanian. Copilul este nascut in Iordania, are certificat de nastere.romanesc si domiciliul in Romania.Varsta copilului este de 9 luni.Momentan eu locuiesc cu sotul si copilul in Iordania.Aici nu se dau alocatii pentru copii.Doresc sa stiu daca in Romania copilul meu are dreptul la alocatia de stat, mai ales ca.eu am intentie sa ma reintorc in tara si ce acte imi sunt necesare. Va multumesc.
Fiul si-a exprimat clar intentia de a -l interna intr -un camin pentru varstnici, pe motiv ca va fi mai bine ingrijit. Noi nu dorim acest lucru si nici batranul nu doreste, mai ales ca in contract mai este specificata si o clauza de habitatie viagera. Fiu urmareste doar beneficii financiare.
Va fi valabila declaratia ?Batranul nu povesteste nimic. El raspunde numai daca este intrebat. Ma gandesc ca reprezentantul primariei si notarul vor vrea ca batranul sa isi exprime dorinta fara sa i se puna intrebari.Fiul lui vrea sa il.declare ca are lipsa de discernamant si nu este in masura sa hotarasca singur cine vrea sa il ingrijeasca pe viitor.

Buna seara. Mama a decedat in urma cu 2 luni. Ea era debitoare intr-un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si habitatie viagera. Creditorul este un batran cu varsta de 91 de ani. Am obtinut calitatea de mostenitor si doresc sa preiau obligatiile mamei. Batranul doreste acest lucru dar se pune problema ca batranul, datorita varstei are si perioade de senilitate. Are un fiu cu care nu a avut relatii bune si care il vizita pe batran de 2,3 ori pe an. Au sustras buletinul batranului, iar in prezent ei ii incaseaza pensia. Doresc sa stiu daca va fi valabila.o declaratie data in fata notarului de.catre batran din care sa rezulte dorinta lui in contextul in care el mai are si perioade de senilitate si cum pot intra in posesia buletinului batranului. Va multumesc.
Buna ziua. Soacra mea are facut de un batran un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si habitatie viagera. Soacra a decedat si sotul meu este singurul mostenitor. Din motive medicale, eu nu pot ingriji a est batran.Soacra avea o cota de 5/8 din dreptul de proprietate iar restul de 3/8 ii revine fiului batranului. Vreau sa stiu daca pot sa il internez pe batran intr-un centru de ingrijit persoane varstnice si daca avem dreptul sa vindem locuinta cu despagubirea coindivizarului. Va multumesc.
Buna ziua. Fratele meu are o pedeapsa cu suspendare de 2 ani in Spania. Vreau sa stiu daca are voie sa se.întoarcă in Romania. Va multumesc.