avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate biggie_mac

Activitate biggie_mac

in contract scrie exact asa: "salariatul care a beneficiat de training in strainatate nu poate avea initiativa incetarii contractului de munca pe o perioada de 1 an de la data terminarii stagiului. incetarea contractului pentru motive imputabile salariatului inainte de acest termen determina obligarea acestuia la suportarea tutoror cheltuielilor ocazionate de deplasarea in strainatate ptr training".
imi cer scuze pentru raspunsul intarziat. Trainingul care ar urma sa il facem(si care va dura 3 saptamani mai nou din cate am auzit) sunt pentru perfectionarea cunostintelor. Noi lucram in domeniul IT, ar urma sa lucram la niste proiecte care necesita inainte un training pe acel "domeniu".

Nu stiu in ce masura s-ar numi training. La inceput cand am fost intr-adevar aveam parte de traineri care ne invatau, de data aceasta din cate am inteles vom sta 3 saptamani impreuna cu persoanele care deja lucreaza cu acele programe/la acel proiect si ar urma sa invatam din mers de la ei ce si cum. Intr-un fel e tot training dar pe de-o parte acele persoane nu sunt traineri, nu ne invata pe noi ci doar isi fac munca si noi ne uitam la ei(ceva de genul). Totusi, problema ramane daca aceste 3 saptamani s-ar putea considera ca o "prelungire" la trainingul initial care a avut loc in martie-mai(inceputul lui martie pana inceputul lui iunie) si daca vreuna din persoanele care va participa la acest training poate sa fie obligata la vreo plata cand se face 1 an de la terminarea trainingului. Va multumesc

Adelaida: in contractul individual de munca exista un punct C(sau D) in care se precizeaza ce am spus intial: angajatul care are parte de training in strainatate nu poate avea initiativa incetarii contractului timp de 1 an de la terminarea trainingului.(pana maine pot sa redau exact cuvintele scrisa daca credeti ca acea clauza poate fi "interpretabila").

Va multumesc anticipat
M-am angajat acum 7 luni la o firma internationala, am fost trimis in strainatate pentru training. Am stat acolo 3 luni. Acolo intr-adevar am facut training in adevaratul sens al cuvantului. Acum vine nelamurirea. In contractul de munca scrie frumos negru pe alb ca "angajatul nu poate avea initiativa incetarii contractului pe o perioada de 1 an de la terminarea trainingului !!" ...deci doar 1 an scrie. Acum dupa ce au trecut deja vreo 4-5 luni de la terminarea trainingului seful imi spune ca s-ar putea sa fie nevoie sa ma mai duc inca 2 saptamani pt training. Un coleg de-al meu mi-a spus ca asta ar putea fi o tentativa de a-mi prelungi perioada de 1 an in care sa fiu obligat sa stau. El spune ca de vreme ce contractul spune ca nu poti pleca la 1 an dupa terminarea trainingului, iar eu ma duc acum din nou la training(desi doar pt 2 saptamani), s-ar putea sa fiu nevoit sa mai stau inca 1 an dupa ce vin din aceste 2 saptamani. Oare chiar se poate asa ceva?

multumesc anticipat
Răspuns la discuția Calomnie????
cred ca pe scurt raspunsul ar fi Nu. In primul rand, acea persoana nu are o identitate. Nu ai pe cine sa dai in judecata. Nici daca ai stii persoana care scrie acele mesaje nu cred ca ai putea sa dovedesti ca intr-adevar aceea persoana a scris mesajele. De ambele parti sunt folosit identitati fictive...in concluzie nu cred ca ar putea face ceva. Ar putea totusi restrictiona accesul acelei persoane. Eu din cate stiu prietena ta ar avea acces ca pe pagina ei personala sa stearga mesajele din orice sectiune, daca nu poate, atunci poate transmite administratorului siteului sa ia masuri conform termenelor si conditiilor siteului ca persoanei care a postat mesajele sa i se trimita mesaj de avertizare sau sa i se baneze IP-ul. Oricum, nu se poate face nimic legal din cate cred. Numai bine.
O situatie asemanatoare cu cele prezentate in postul precedent dar 3 intrebari diferite.

Am fost trimis de catre firma in strainatate pentru un training de 3 luni unde intr-adevar am facut cursuri dar ca si altii nu am primiti nici un fel de diploma sau certificat. Totusi am 3 intrebari/nelamuriri:

1. eu am semnat initial un contract de doar 6 luni care urmeaza a fi prelungit in cazul in care ei hotaresc ca indeplinesc criteriile lor. Totusi, daca nu doresc sa continui pot sa imi impuna sa platesc vreun ban? practic legea spune ca nu angajatul nu poate avea initierea incetarii contractului ...ori daca mie pur si simplu mi s-a terminat contractul si nu mai doresc sa continui? poate sa mi se imputa ceva?

2. legea spune ca pentru o formare profesionala mai lunga de 3 luni, angajatul nu poate avea initierea incetarii activitiatii decat dupa 3 ani. Eventual, aceasta perioada poate fi mai lunga daca cele 2 parti convin acest lucru. Dar poate fi mai scurta? Eu in contract am citit ca la mine scrie ca nu pot avea initierea incetarii contractului pe o perioada de 1 an!! deci daca in contract spune 1 an, atunci dupa 1 an pot sa plec? sau chiar daca scrie 1 an, va trebui sa raman chiar 3?

3.nerespectarea de catre salariat a dispozitiei prevazute la alin. 1 determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala. ce inseamna cheltuieli ocazionate de pregatirea profesionala? eu pe perioada trainingului am fost cazat la hotel, transportul si tot a fost platit tot de firma? daca as demisiona, ar terbui sa platesc contravaloarea tuturor acestor cheltuieli sau doar contravaloarea cursului?

va multumesc anticipat