avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate ionut31sb

Activitate ionut31sb

Buna dimineata. Va rog sa imi spuneti daca astazi cand echipa de teren a furnizorului de internet ca care sunt abnat, va pleca de la domiciliul meu, am dreptul sa le cer in scris opinia la care vor ajunge in urma testelor care le vor face, pentru ca in viitor daca se va dovedi ca nu e corect rezultatul la care au ajuns, si pe care ei il sustin de luni de zile, sa pot apela la inchiderea abonamentului de internet, sau la schimbarea exhipamentului primit de la ei, fara ca eu sa suport un cost.

Echipa ajunge astazi duoa ora 15, daca cineva imi poate raspunde, as fi bine.

Multumesc!
Răspuns la discuția DETALII PROCEDURA VANZARE
Multumesc!
Răspuns la discuția DETALII PROCEDURA VANZARE
Mesaj sters
Răspuns la discuția DETALII PROCEDURA VANZARE
Multumesc!
BUNA. VECINUL MEU INSISTA MEREU CA SA I FAC OFERTA DE VANZARE A CASEI IN SCRIS,NU INTELEG, CE VREA CU ASTA? DOAR I-AM SPUS SI PRETUL SI OFERTA E DEJA FACUTA. NU MA DERANJEAZA, O SCRIU CU CEA MAI MARE PLACERE! DOAR CA FELUL IN CARE O SPUNE, CA SI CUM AS FI OBLIGAT DE LEGE, MA FACE PE MINE SA VA INTREB, EXISTA O LEGE CARE PREVEDE ASA CEVA, SI, AS PIERDE CEVA DACA NU I-AS FACE OFERTA IN SCRIS?
MAI MULT, VECINA SPUNA CA NE OBLIGA LEGEA ATUNCI CAND VINDEM CASA, PRIMA DATA SA INTREBAM VECINII. ASA O FI? EU STIU CA DACA VREAU SA VAND CASA, O VAND LA CINE DORESC.
Răspuns la discuția RECLAMATIE
Nu am platit amenda! M-i sa spus doar ca daca nu dau declaratie ca nu se va mai repeta, primesc 1000 Ron amenda. Suspecta treaba stiu, Dar astazi am fost la politie, am purtat o discutie cu altcineva de acolo, care sincer sa spun poate pare mai calificat si mai civilizat in meseria pe care o face, datoria vechimii la locul de munca.
Acum, dupa discutia cu el si raspunsurile primite aici pe site... s-au mai linistit apele.
O seara placuta!
Răspuns la discuția RECLAMATIE
Va multumesc ambilor pentru raspunsuri! Nu sunt critic muzical :) Doar ca dimineata si seara dupa 11, ar fi frumos sa fie liniste,s-au ar putea canta cu un sonor mai mic. Sora mea lucreaza, are nevoie de odihna. Oricum asta e doar una din probleme cu care ne confruntam, din partea unuia dintre vecin, ca mai sunt si ceilalti. E o situatie la mine pe strada, in care una dintre familii a recurs la otravirea cainelui celeilalte, printre altele .... iar cu aceasta obtinand ce au vrut, plecarea acelei familii din curte. E trist, dar se intampla. Din partea mea as vrea sa fie pace intre familia measi vecinii mei, dar se pare ca de fiecare data cand am incercat, acestia dadeau dovada ca in fata iti sunt prieteni si pe la spate dusmani. Atat de mult am vrut sa fie pace, incat si eu si fratele meu nu am apelat la violenta atunci cand altul din vecini i-a pus mana in gat tatalui meu.... si acum regretam amundoi, ca parca asa le-am lasat de gandit ca pot face ce vor, nu le face nimeni nimic.

O sa incerc sa mai trec cu vederea, mult timp, dar uneori am o limita. Azi am fost la politie, am vorbit cu alt politist si acela in cele din urma mi-a cerut numele celuilalt [a celui care a fost la mine acasa].

O seara placuta va doresc!
Discuție RECLAMATIE
Buna. in urma cu cateva zile, datorita faptului ca vecinul meu tot canta dimineata [fredona] melodii, de fiecare data cand trecea prin dreptul geamului camerei mele, am reactionat verbal [asta doar dupa ce am incercat de cateva ori sa bat un apropo mai frumos]...acesta mi-a facut reclamatie la politie pentru jignire. politistul care s-a prezentat la mine acasa, vazand ca nu prea am intentia sa declar ca nu se va mai repeta, ci doar aceea de a recunoaste ca l-am jignit pe vecinul, a spus ``pai trebuie, ca daca nu, iti dau amenda, 1000 lei``. sub aceasta presiune am declarat si ca nu se va mai repeta.
Nu prea sunt de acord cu asta,practic, politia nu a facut decat sa i puna ``o arma`` in mana vecinului, de care acesta ca profita mereu. Eu nu sunt de piatra si daca el ma provoaca de mai multe ori [mai ales in mod constient pentru a se aunge la politie], e normal sa reactionez.
Va rog sa imi spuneti, daca legea imi da dreptul de a citi reclamatia adusa mie de catre acesta [sa stiu exact ce a declarat, nu doar povestea scurta spusa de politits, aceea ca ``l-ai jingit``]
Si ce m-a sfatuiti sa fac, tiand cont ca suntem doua familii in curte si nu ne intelegem bine de mult timp, iar de ceva timp avem impresia ca tot ce fac ei sunt doar mici actiuni ale unui plan indelungat de a ne face sa plecam de buna voie din curte,nu de putine ori, aducand vorba ca la o adica, ar fi interesati sa cumpere casa?

Multumesc!