Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea DETALII PROCEDURA VANZARE
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

DETALII PROCEDURA VANZARE

BUNA. VECINUL MEU INSISTA MEREU CA SA I FAC OFERTA DE VANZARE A CASEI IN SCRIS,NU INTELEG, CE VREA CU ASTA? DOAR I-AM SPUS SI PRETUL SI OFERTA E DEJA FACUTA. NU MA DERANJEAZA, O SCRIU CU CEA MAI MARE PLACERE! DOAR CA FELUL IN CARE O SPUNE, CA SI CUM AS FI OBLIGAT DE LEGE, MA FACE PE MINE SA VA INTREB, EXISTA O LEGE CARE PREVEDE ASA CEVA, SI, AS PIERDE CEVA DACA NU I-AS FACE OFERTA IN SCRIS?
MAI MULT, VECINA SPUNA CA NE OBLIGA LEGEA ATUNCI CAND VINDEM CASA, PRIMA DATA SA INTREBAM VECINII. ASA O FI? EU STIU CA DACA VREAU SA VAND CASA, O VAND LA CINE DORESC.
Nu aveti nicio obligatie in acest sens. Si nici vecinii nu trebuie intrebati. Oferta se concretizeaza prin promisiunea de vanzare/cumparare sau contractul de v/c.
Oferta de vanzare se face in scris numai pentru terenuri extravilane cand trebuie afisat la primarie anuntul de vanzare si pretul cerut.
Exista un drept de preemtiune la vanzarea terenurilor din fondul forestier. Daca nu este din acea categorie nu sunteti obligat sa ii faceti oferta
Multumesc!
Mesaj sters
ionut31sb, utilizator
Multumesc!