avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate Flavia 2017

Activitate Flavia 2017

Buna seara,
M.am angajat pe perioada determinata de 2 ani la o noua companie, in locul unei viitoare mamici ce a plecat in concediu de crestere copil. Totodata am aflat si eu ca sunt insarcinata. Pot beneficia si eu de toate drepturile? Imi pot lua concediu de crestere copil? Ma afecteaza cu ceva situatia actuala? Multumesc anticipat
Buna ziua! Recent s.a schimbat conducerea si incearca sa ne concedieze pentru a face loc noilor lor angajati. Cum putem proceda? Ii putem forta la plata unor salarii compensatorii? Multumesc
Multumesc pt raspuns. Sa inteleg ca nu este nici o problema in cazul unei demisii..mi se vor lua in calcul veniturile realizate in ultimele 12 luni lucrate? Citisem undeva ca daca nu se realizeaza venituri pana la nastere, se va calcula 85% din salariul mediu pe tara, adica undeva la 1200 lei. Multumesc
Buna ziua! Sunt insarcinata in 6 saptamani, urmand ca nasterea sa aiba loc la inceputul lunii mai 2018. Intrebarea ar fi daca pot obtine indemnizatia de crestere copil pe 2 ani in conditiile in care mi.as da demisia acum, si nu as mai realiza venituri.Mentionez ca am lucrat fara intreruperi din mai 2015 panaa in prezent.Si care ar fi cuantumul?cum se calculeaza? Ce luni se iau in calcul? Multumesc anticipat
in cazul acesta, daca imi dau demisia beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului pe 2 ani? Mentionez ca am lucrat 6 ani fara pauze, iar acum sunt in luna a 2 a de sarcina. As dori sa stau linistita avand im vedere cu cata greutate si dupa cati ani am obtinut sarcina. Multumesc anticipat
Deci inteleg ca ii pot reclama fara nici o problema , deoarece comit o nedreptate/ ilegalitate? Ati mai intalnit practica asta ? La fel se intampla si cu concediile, cand isi ia colegul, lucrez eu cat pentru 2 si invers. Este normal?
Buna ziua! Recent am aflat ca pleaca din firma colegul de birou dar si ca sunt insarcinata dupa 5 ani de incercari, tratamente costisitoare, probleme de infertilitate. Angajatorul vrea sa ma oblige sa lucrez singura pana va gasi om, practic sa fac si treaba colegului ce pleaca , 9 ore pe zi, fara pauze , plus zilele de sambata. A mai fost si in trecut aceeasi problema, dar atunci am trecut cu vederea. Nu se grabesc sa faca angajarea , pt ca le convine sa plateasca un singur salariu in loc de doua, plus nu ofera bani suficienti, iar cei ce vin la interviu nu accepta. Asa ca este de durata pana aduc ei pe cineva. Este legal lucrul acesta f stresant mai ales ca sunt insarcinata? Ma pot obliga ? Ce masuri pot lua impotriva lor? Multumesc anticipat!