Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere abuziva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere abuziva

Buna ziua! Recent s.a schimbat conducerea si incearca sa ne concedieze pentru a face loc noilor lor angajati. Cum putem proceda? Ii putem forta la plata unor salarii compensatorii? Multumesc
Nu-l puteti obliga la asa ceva.

Art. 67 C.mun. dispune ca, salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Nu este obligatorie acordarea acestora, decat daca este prevazuta in R.I. , in c.i.m. sau in c.c.m. aplicabil angajatorului,
Legea prevede ca pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Cornel Vasile, Consilier juridic