avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Activitate lucaflavius2014

Activitate lucaflavius2014

Si daca ia vrea sa ii dea in judecata sa ii ceara partea ei ca copil nu se poate trb sa astepte pana la moartea lor ca sa ii revina partea??? Vorbim de foarte multe terenuri?? Va multumesc
Buna ziua! Socri mei au vandut terenurile din mostenirea parintilor lor si au primit anumite sume de bani dar nu au facut parte si copiilor lor sotia mea si-a cerut partea dar nu au vrut sa ii dea nici un ban..este normal pot face cv in privinta asta asi lua si ia partea ei sunt 2 surori nu vrea sa dea la nici una..pot sa angajez un avocat pt asi lua partea la bani plus ca mai au terenuri care nu leau vandut si sotia mea vrea partea si din terenuri!!!!va multumesc
buna ziua.tatal meu a facut un imprumut la bcr acum 8-10 ani dupa 6-7 ani nu a mai putut plati si a intarziat sau facut procedurile de vanzare catre recuperatori kruk dupa care sa inteles sa ii opreasca din salariu 350 ron bun tata a fost de acord avem si chitantele dupa 2 ani am primit acasa o scrisoare ca vom fi executati sa pus oprire pe cartea funciara deci nu poate vinde casa si masina si ca le scoate la licitatie am sunat la executorul asta si ni sa spus sa ii dam 4500 ron si ne ridica sechestrul si ramane sa platim datoria in continuare nu am avut bani astia si am depus la tribunal o cerere sa opreasca toate astea pentru ca , casa nu este in totalitate pe numele lui tata el are doar1 camera este si mama si soacra lui..acea cerere a fost respinsa de tribunal si acum nu stim ce sa facem nu avem bani de avocati si nu cred ca ne ia casa si masina pentru 4500 ron..cevputem face este legal..mentionez ca a fost un credit luat cu buletinul si acum am vazut ca tata nici nu a fost pus sa semneze acel contract cu banca nu are nici o semnatura ce putem face..va multumesc
Răspuns la discuția Accident de munca
va multumesc mult!!!
Răspuns la discuția Accident de munca
Buna ziua..tatal meu este angajat la o firma romaneasca care face transport in turcia..el a plecat in turcia si-a respectat pauzele a ajuns in curtea fabrici din turcia,acolo el trb incarcat cu osb, era sus in remorca dirija stivuitorul dupa un timp cel cu stivuitorul la pus sa traga prelata sa dat jos din remorca si sa apucat de tras prelata atunci el fiind cu spatele cel cu stivuitorl a dat in spate nu la opservat stiind ca este acolo pt ca el la pus si la lovit..la dus la spital lam adus in romania lam operat dupa 2 luni patronul lui nu sa mai ocupat de el si eu tot mereu iam zis sa declare accidentul pt ca asta este trb lui intr-un sf la declarat tata nu avea protectia munci facuta nici semnata patronul a spus ca numai gaseste fisa .. intrun final acum este in medical dus la comisie este trecut de 90 de zile acum la bagat comisia pt inca 90 de zile dupa care ii face pensie sau il trimite la munca..doar ca tata nu a beneficiat de cele 12 salari am depus dosarul nu avem raspuns. patronul nu ia trecut pe contractul de munca minimul pe economie si are doar 1050 in contract cand el trebuia sa aibe 1420.. il pot da in judecata pe patron.. ca de cel cu stivuitorul numai stie nimeni de el au zis ca numai lucreaza acolo.. va multumesc inca odata si pe scurt cam asta este toata povestea credetima ca nu am posibilitatea sa alerg atat sunt plecat din tara sotia mea are si servici avem si un copil chiar nu putem alerga dupa toate astea..si de el nu isi mai da nimeni interesul un ultim rasp de la dumneavoastra si va multumesc din suflet
Răspuns la discuția Accident de munca
buna ziua..tatal meu este angajat la o firma din romania si facea curse in turcia..dupa 2 luni patronul a declarat accidentul la itm...si doar amendat ca tata nu avea protectia munci facuta..dar cine raspunde acum pt ca tata numai poate munci si doctori de la recuperare nu ii dau sanse mari sa mai mearga...as putea sa dau in judecata patronul roman. pt ca cel cu stivuitorul din turcia numai stie nimeni de el...va multumesc
tatal meu lucreaza sofer de tir,avand o cursa de incarcare din turcia acolo in timp ce tragea prelata cel cu stivuitorul nu sa uitat in spate si la calcat cu roata pe picior,,a fost dus acolo la operatie dupa 7 zile lam luat pe bani mei de acolo si adus la un spital din bucuresti dupa care ia facut alta operatie grefa de piele are si tija in picior dupa 1 luna l.am adus acasa acum vine un medic prieteni care fc recuperare cu el ne avand bani sa il internez la o clinica specializata..medicalul dat de la doctor este la patronu lui ca si actele din turcia..doar ca in romania nu la declarat nimeni accident de munca nici in turcia nu stiu daca a fost declarat pentru ca el nu stie sa vb turca si aia nu inteleg romana...vreau sa stiu daca pot da firma de acolo sau pe ala care la lovit in judecata pt ca nimeni nu sa interesat de el..si stiu ca de acum va mai suferi multe luni si va sta acasa multe luni..ce pot face daca mai am sansa sa ii dam in judecata dupa 2 luni de la accident..va multumesc si astept raspuns