avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate Noiela

Activitate Noiela

Va rog sa imi dati un raspuns si pentru prima intrebare. Poate fi un partaj realizat la notar atacat/anulat etc?
Act de partaj si statut codebitor/garant

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu doua raspunsuri. Am divortat de fostul sot in anul 2019. Actul de divort l-am semnat la notar. Apoi am realizat si partajul tot prin intermediul notarului.
Am cedat 1/2 din valoarea bunurilor (apartament si masina) in favoarea fostului sot.
Bunurile sunt luate cu credite bancare, deci a preluat creditele. Intre timp a achitat masina. Plateste rate acum doar la apartamentul achizitionat prin programul “Prima casa”.
1. Poate fi atacat acel act de partaj realizat la notar? (Fostul sot are aceasta suspiciune ca poate fi atacat.)
2. Fostul sot isi asuma prin actul de partaj sa faca toate demersurile pentru a prelua creditul doar pe numele lui, eu fiind si acum codebitor/garant la banca. In 2019 au fost duse la banca documente doveditoare si atunci banca a facut o prima analiza si i-a dat o prima aprobare pentru a prelua creditul. Mai trebuia sa urmeze procedura bancii pentru a se trimite dosar si la Fondul de garantare (fiind luat prin prima casa). Fostul sot nu a mai urmat toti pasii, aprobarea de preluare a creditului a expirat si trebuie reluata procedura de la capat. Specific ca el lucreaza in ture: o luna in strainatate si o luna sta in tara. Este plecat destul de mult timp.
Se pare ca nu prea doreste sa faca acesti pasi pentru ca eu sa nu mai am statutul de codebitor/garant.
Tot in baza actului de partaj a fost la primarie in 2019 si a trecut apartamentul doar pe numele lui. Eu nu mai sunt coproprietar impreuna cu el. Doar la banca mai sunt codebitor/garant.
Puteti sa imi spuneti, daca banca ma poate obliga sa raman codebitor/garant, daca totusi bunul este in totalitate pe numele lui si s-a pronuntat partajul? Banca are toate documentele: act de divort, act de partaj etc.
Din cauza celor enumerate mai sus nu pot beneficia de acordarea unor anumite tipuri de credite bancare, deoarece raman “incurcata” ca si codebitor/garant. Sunt lipsita de aceste drepturi.
Sper sa ma puteti ajuta cu raspunsuri pentru cele doua situatii.
Va multumesc!

Toate cele bune!
Ela S.
Buna ziua!
Doresc sa cunosc, daca o persoana care functioneaza ca jurist la o firma din Germania, poate reprezenta interesele legale ale unui unui parinte care locuieste in Romania.
In cazul in care parintele juristului se afla sub cercetare disciplinara intr-o institutie bugetara, poate fiica (juristul) sa-i reprezinte interesele si sa trimita fax-uri prin care doreste sa afle chestiuni legate de demersul cercetarii abaterii disciplinare? Mentionez ca pe documentul primit prin fax apare antetul firmei din Germania.
Ce ar trebui sa ceara institutia bugetara acestui jurist din Germania? O procura prin care sa ateste ca este reprezentantul parintelui sau? O confirmare a faptului ca e intr-adevar jurist...? Ce sa-i mai ceara?
Multumesc!

Buna ziua!
Exista o lege care prevede ca un director de scoala se poate autosesiza in cazul in care afla de abaterea disciplinara a unui cadru didactic la sesizarea verbala a parintilor si poate convoca consiliul de administratie pentru a cere infiintarea unei comisii de cercetare a abaterilor disciplinare? Legea educatie nr. 1/2011, art. 280 prevede ca se poate infiinta comisia de cercetare a abaterilor doar, daca este inregistrata in scoala o sesizare scrisa a unei persoane. Dar daca directorul a vazut reclamatia scrisa a parintilor care urma sa fie depusa la politie (Reclamatia era adresata doar politiei, nu si scolii. In reclamatie se spunea ca o eleva a fost abuzata fizic si verbal de acel cadru didactic.) si a citit-o (In fata scolii a fost citita. Mama nu a mai dorit sa intre in institutie sa depuna si la scoala sesizare.) si a aflat de gravitatea faptelor si s-a autosesizat doar la sesizarea verbala? Procedura de infiintarea a comisiei este in acest caz nula?
Regulamentul de functionare al scolii (ROF) nu contine nimic, din pacate, referitor la aceasta comisie. Doar Regulamentul intern (RI) al scolii prevede ceva la modul general.
Poate exista o alta lege care prevede si autosesizarea conducerii doar la sesizare verbala? O lege a functionarilor publici....a bugetarilor?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Program de liniste la bloc
Am anuntat asociatia. Asta am facut din start. Asa am aflat si programul de liniste pentru ca nu era afisat. Vecinul are treaba cu multa lume din zona. Probabil profita si de fosta sa functie pe care a avut-o si incearca sa intimideze pe toata lumea.
Răspuns la discuția Program de liniste la bloc
Va multumesc, doamnule avocat! Numai bine!
Răspuns la discuția Program de liniste la bloc
Va multumesc pentru raspuns, doamna avocat! Toate cele bune!
In ce conditii imi pot renova apartamentul avand in vedere ca se vor produce zgomote de diversa intensitate? Problema mea este urmatoarea: Am achizitionat un apartament care trebuie renovat. Am intrebat seful de asociatie care este programul de liniste stabilit. A venit o echipa de muncitori care au executat o parte din lucrarile ce implicau zidit, tencuit, finisat, indreptat tavane etc. Nu am mai continuat apoi, deoarece am avut alte prioritati. Noi locuim momentan in alt apartament. Dupa o perioada, trecand pe la apartamentul cumparat, am observat ca lucrarile efectuate de "meseriasi" au fost facute "in bataie de joc". Tencuiala s-a crapat, s-a umflat etc. Sotul s-a apucat de dat jos tencuiala pusa de acesti domni si a inceput sa faca el lucrarile. Bineinteles ca a respectat programul de liniste. Era normal procedeze asa. A folosit bormasina pentru a da 15 gauri in pereti. Dar...s-a confruntat cu o alta problema. Un vecin de la scara de langa noi a venit la usa noastra si a dat cu piciorul in usa spunand "Iesi afara sa-ti vad fata!". Sotul meu a intrerupt lucrul, s-a uitat pe vizor si a refuzat sa iasa pentru ca nu stia ce intentii are domnul respectiv. Nu avea un ton prietenos. La cateva zile dupa incident, am vizitat apartamentul impreuna cu sotul pentru a lua niste lucuri de acolo. La ora 12:05 noaptea am iesit si la usa blocului ne asteptau doi agenti de politie impreuna cu vecinul care fusese la usa. Vecinul reclamase zgomotele produse de bormasina. A ameninta ca are un copil mic si ca merge la psihilog cu el pentu a obtine dovada ca este terorizat de bormasina. Agentii l-au legitimat pe sotul meu si pe vecin. Apoi ne-au spus sa rezolvam amiabil. Sotul le-a explicat cauza efectuarii lucrarii, faptul ca respecta programul de liniste si ca s-ar putea sa mai produca zgomote pana termina renovarea. In conditiile astea cum putem termina reparatiile? Sotul meu are un serviciu care necesita plecarea din localitate (1 luna acasa, 1 luna plecat). De asemenea, nici banii necesari efectuarii reparatiilor nu-i avem "toti gramada". Face cat poate in luna in care vine acasa. Deci nu putem termina rapid. Am aflat ca domnul care a reclamat a lucrat in Politia locala comunitara. Am ajuns sa ne temem si noi de faptul ca dansul poate recurge in continuare la amenintari sau cine stie ce demersuri ar putea face pentru a alimenta in continuare conflictul, mai ales ca atunci cand sotul i-a spus ca a batut cu piciorul in usa, dansul a raspuns de fata cu mine "Si ce?! Ai martori?!". Unii vecini au afirmat ca s-au mai efectuat lucrari in bloc, chiar deasupra apartamentului vecinului si s-au folosit diverse aparate. Nu suntem noi cei care producem zgomote de fiecare data, insa da vina pe noi deoarece peretii rezoneaza si zgomotul se propaga. Tot vecinii afirmau ca domnului ii place sa creeze conflicte, certuri mereu. Ce masuri legale putem lua pentru a nu avea probleme? Am ajuns si noi in situatia de a ne teme, de a ne simti terorizati ca avem de terminat reparatiile si nu putem face asta din cauza amenintarilor si reclamatiilor domnului respectiv. Va multumesc!
In ce conditii imi pot renova apartamentul avand in vedere ca se vor produce zgomote de diversa intensitate? Problema mea este urmatoarea: Am achizitionat un apartament care trebuie renovat. Am intrebat seful de asociatie care este programul de liniste stabilit. A venit o echipa de muncitori care au executat o parte din lucrarile ce implicau zidit, tencuit, finisat, indreptat tavane etc. Nu am mai continuat apoi, deoarece am avut alte prioritati. Noi locuim momentan in alt apartament. Dupa o perioada, trecand pe la apartamentul cumparat, am observat ca lucrarile efectuate de "meseriasi" au fost facute "in bataie de joc". Tencuiala s-a crapat, s-a umflat etc. Sotul s-a apucat de dat jos tencuiala pusa de acesti domni si a inceput sa faca el lucrarile. Bineinteles ca a respectat programul de liniste. Era normal procedeze asa. A folosit bormasina pentru a da 15 gauri in pereti. Dar...s-a confruntat cu o alta problema. Un vecin de la scara de langa noi a venit la usa noastra si a dat cu piciorul in usa spunand "Iesi afara sa-ti vad fata!". Sotul meu a intrerupt lucrul, s-a uitat pe vizor si a refuzat sa iasa pentru ca nu stia ce intentii are domnul respectiv. Nu avea un ton prietenos. La cateva zile dupa incident, am vizitat apartamentul impreuna cu sotul pentru a lua niste lucuri de acolo. La ora 12:05 noaptea am iesit si la usa blocului ne asteptau doi agenti de politie impreuna cu vecinul care fusese la usa. Vecinul reclamase zgomotele produse de bormasina. A ameninta ca are un copil mic si ca merge la psihilog cu el pentu a obtine dovada ca este terorizat de bormasina. Agentii l-au legitimat pe sotul meu si pe vecin. Apoi ne-au spus sa rezolvam amiabil. Sotul le-a explicat cauza efectuarii lucrarii, faptul ca respecta programul de liniste si ca s-ar putea sa mai produca zgomote pana termina renovarea. In conditiile astea cum putem termina reparatiile? Sotul meu are un serviciu care necesita plecarea din localitate (1 luna acasa, 1 luna plecat). De asemenea, nici banii necesari efectuarii reparatiilor nu-i avem "toti gramada". Face cat poate in luna in care vine acasa. Deci nu putem termina rapid. Am aflat ca domnul care a reclamat a lucrat in Politia locala comunitara. Am ajuns sa ne temem si noi de faptul ca dansul poate recurge in continuare la amenintari sau cine stie ce demersuri ar putea face pentru a alimenta in continuare conflictul, mai ales ca atunci cand sotul i-a spus ca a batut cu piciorul in usa, dansul a raspuns de fata cu mine "Si ce?! Ai martori?!". Unii vecini au afirmat ca s-au mai efectuat lucrari in bloc, chiar deasupra apartamentului vecinului si s-au folosit diverse aparate. Nu suntem noi cei care producem zgomote de fiecare data, insa da vina pe noi deoarece peretii rezoneaza si zgomotul se propaga. Tot vecinii afirmau ca domnului ii place sa creeze conflicte, certuri mereu. Ce masuri legale putem lua pentru a nu avea probleme? Am ajuns si noi in situatia de a ne teme, de a ne simti teorirzati pentru ca avem de terminat reparatiile si nu putem face asta din cauza amenintarilor si reclamatiilor domnului respectiv. Va multumesc!