avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate AliceN

Activitate AliceN

Răspuns la discuția Termen preaviz demisie vs CIM
Cornel Vasile a scris:

Demisia nu se anuleaza, se calculează termenul de preaviz dupa c.i.m.


Mi-au spus ca s a schimbat termenul la nivel national de 20 de zile.cum e? Contractul a fost semnat acum un an.
Răspuns la discuția Termen preaviz demisie vs CIM
Am inteles si atunci demisia initiala se anuleaza?
Buna seara,
Daca initial am depus o demisie semnata cu termen de preaviz de 20 de zile si ulterior mi-am dat seama ca in CIM termenul este de 15 zile care termen ramane valabil?
Va multumesc
Răspuns la discuția Inregistrarea demisiei
Am inteles! O data sesizat ITM ul ei pot invoca alte motive pt neplata de orice natura legate de ex de atributiile mele ca angajat fara exisenta unor advertismente anterioare? Va multumesc
Răspuns la discuția Inregistrarea demisiei
Buna seara,
Continui subiectul cu intreaga poveste. Voi incerca sa fiu cat mai succinta.
La data de 28.08 am inmanat demisia cu preaviz de 20 de zile lucratoare patroanei firmei la care lucrez.
A 2-a zi cand am fost sa cer copia demisiei inregistrata si semnata, demisia mea era in aceeasi stare cum o predasem.
Tin sa precizez ca persoana de pe resurse umane a decedat aproximativ acum o luna, iar in locul dumneaei exista o colaborare cu o persoana care vine destul de rar in firma.
Saptamana urmatoare, am fost din nou in biroul cu pricina mai exact la contabil si directorul economic(dumnealor fiind cele care tin momentan evidenta pontajului si a zilelelor de concediu pt salarii pe luna in curs) mi-au zis ca nu stiu unde este demisia mea(hartia in sine), ca nu cred ca e inregistrata si ca persoana de pe resurse umane este in concediu pana pe 11.09 si ca a luat intreg dosarul cu ea. Am insistat spunandu-le ca nici cu o saptamana in urma la data depunerii nu exista persoana la resurse umane si ca totusi demisia mea trebuie inregistrata, drept urmare au inceput sa rada si sa imi dea tot felu de numere aleatorii pana cand m-as fi multumit cu unul din ele. Intr-un final au luat registrul si mi-au dat un numar de inregistrat, dar personal nu pot sa zic ca am vazut cu ochii mei momentul in care au inregistrat demisia, Am fost totusi suficient de inspirata sa filmez momentul de la intrare stiind ca pot sa prezint orice fel de dovata cum ca am adus la cunostiinta demisia mea.
Astazi 11.09, mi s-a spus ca persoana de pe resurse umane vine miercuri.
Evident temerea mea este legata de faptul ca existenta demisiei mele ar putea fi negata, implicit si negarea respectarii perioadei de preaviz si neplata remuneratiei integral inclusiv a zilelor de concediu ramase.
Sfatuiti-ma va rog cum ar trebui sa procedez.
Va multumesc




Buna ziua,
Imi puteti spune va rog care este procedura de inregistrare a unei demisii cu preaviz?Din momentul in care am inmanat-o, unde trebuie ea inregistrata si cand?Multumesc
Asta presupune evaziune fiscala corect?
Da, stiu prin platforma online de la anaf. Va multumesc pt raspuns
Buna seara,
Este posibil ca angajatorul sa-mi plateasca salariul negociat initial (virament bancar), sa-mi inmaneze fluturas pentru aceasta suma si totusi catre stat sa plateasca impozit pentru un salar minim pe economie?Multumesc