avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate Necunoscut2017

Activitate Necunoscut2017

Nu am avut avocat din oficiu.Ordinul de protectie era si pt copii dar a fost dat doar pt mine...si da aveti dreptate...mai mult ma incurca pt ca atunci cand il ia nu pot sa il sun sau sa il caut pt ca o sa spuna ca il provoc.Azi l.am luat de la gradi si am facut cerere prin care le aduceam educatoarelor la cunostinta ca nu are acordul meu sa il ia.Vedem ce va fi luni...sper sa nu ajungem la care merge primul sa il ia.
In dara de 08.10 am obtinut ordin de protectie impotriva fostului meu sot. A doua zi a luat copilul de gradinita si refuza sa il mai aduca inapoi la domiciliul meu.Conform intelegerii la notar el poate vizita minorul.zilnic.Intrebarea mea este dc ii pot interzice sa mai ia copilul de la gradinita.Am facut plangere la politie care dupa ce discuta cu el imi spun ca refuza sa aduca copilul la domiciliu, mai mult la 4 ani copilul spune ca nu mai vrea la mine si la sora lui.Ce pot face pt ca nu ma pot duce sa il iua si dc o sa il iau de la gradi o sa fie un joc de.a soarecele si pisica cine ajunge primul.Doamnele pot fi obligate sa nu i.l mai dea? In conventie e stipulat doar dr de vizita zilnic fara alte precizari.Dc deschid actiune in instanta pt modificare pot cere si ordonanta presedentiala sa nu ii mai ia sau sa stabileasca un program de vizita.Multumesc.
Discuție Ordin protectie
Am nevoie de un sfat....am depus mai multe plangeri impotriva fostului sot,inclusiv 2 pt amenintari si una pt loviri(nu am martori,doar am incercat sa filmez si nici certificat medico legal)...ideea ca ma simt terorizata de el.Avem custidie comuna,el avand drept de vizita zilnic,fara alte precizari.In ultima vreme ma terorizeaza...vune sa vads copii fara sa ma anunte, il gasesc in fata blocului.Acum o zi a venit la ora 21 sa vada copii...nu eram acasa si a chemat politia.Cand m.au sunat le.am.spus ca nu sunt acasa si el stia ca cei mici sunt la bunici ca au vacanta pt ca in urma cu o sapt a venit iar neanuntat si a lut doar 1 copil pt ca celalat nu a vrut sa mearga cu el l.M.amsunat de fata cu politia,cred, si i.am spus ca nu subt acasa si ca cei mici sunt la bunici.Azi a mers si a facut plangere pt disparitie de minori, politia mergand acasa unde sunt copii si intocmind pv ca au vb cu mama mea si ca cei mici sunt acolo.A incepu sa ma sune si pt ca nu am putut raspunde mi.a trimus mesaj ca se duce sa ia copii de acolo ca i.am abandinat si ca nu.i mai vad pana nu mi.i da instanta.Am ajuns sa imi fie frica cand ies din bloc...sa ma uit mereu in spate.Credeti ca as avea sanse la un ordin de protectie?cum sa procedez dc merge dupa copii?multumesc
Eu nu mai sunt interesata sa cumpar uscatoria....la cate mi.au facut dar nici nu vreau ca fosta soacra sa ramana acolo.Eu vreau sa intru in uscatorie.
Nu exista un contract de inchiriere.
Utilitatile au fost taiate in sesnsul ca am oprit apa din apartamentul meu si curemtul pt ca erau ravordate la utilutatile mele.Ea nu mai are proprietate in imobil fiind tolerata in uscatorie.Impreuna cu fostul sot am facu acoperisul si casa scarii urmand sa primim uscatoria.Am intrat in posesia ei acum 9 ani dar nu au fost facute acte in acest sens.
Am si eu 2 probleme.
In data de 19.12 a fost facura evacuarea din imibil a fostului sot si a mamei.acestuia.Mama lui locuia de fapt in uscatorie la.care a fost anexata o camera si un hol de la.apartamentul meu.In urma evacuarii apartamentul.a revenit la forma initiala ea ramanand in uscatorie.Toate lucrurile sunt facute fara acte.Apartamentul l.am cumparat de la mama fostului sot acum 10 ani.Azi fostul sot a venit si a spart lacatul de la boxa sustinand ca acolo el are lucruri.Am sunat la.politie care au venit sa faca cercetare la fata locului.Ideea este ca ei nu su t proprietarii altui imobil din bloc,el are domiciliul in alta parte.Mama lui spune ca ea are acolo domiciliul desi a fost evacuata. Mai mult pe data de 01.09 a depus plangere la politie cum ca i.am furat buletinul eu nestiind nici acum dc mai are actul de identitate sau nu.Pot sa schimb iar lacatul la boxa.
A doua problema ar fi accesul in uscatorie.Toate utilitatile erau racordate la ap meu si le.am tiat.Ideea e ca ei au umblat la instalatia electrica si nu mai am curent in casa.Se pare ca s.au legat la un vecin pt ca ei au curent in uscatorie.Din discutiile cu presedintele reiese ca el.cam stie ca eu sunt legati ilegal.la vecin(vecinul si.a dat acceptul).eu vreau sa intru in uscatorie sa vad ce se intampla de nu am curent.ei nu ma lasa si nici cheie nu am.Cum sa precedez?Se poate sa ii evacuez si din uscatorie.Nu mi.am vandut cotele parti comune si nu vreau sa mai stea acolo.Ce tr sa fac?
Multumesc
Răspuns la discuția Custodie
Nu stiu.Stiu ca doar ce a foat depusa dar voiam sa stiu la ce sa ma astept.Cand au venit cei de la protectia copilului mi.au spus ca a depus o adeverinta ca e in suspendarea raporturilor de serviciu.Ma rog deci e posibil sa ceara schimbarea domiciliului minorilor sau exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti,nu?
Răspuns la discuția Custodie
Revin cu o intrebare.In seara asta am vazut pe portal ca a deschis o actiune privin exercitarea autoritatii parintesti.Ce ar presupune mai exact asta.Avocatul nu este in localitate ca sa pot sa ma consult cu el.Multumesc.
Răspuns la discuția Custodie
Au fost cei de la protectia copilului de 2 ori...le.am explicat situatia...acum astept raportul...sesizarile au fost facute de el pt neglijebta si abuz...
Răspuns la discuția Custodie
Este fr aproape de noua resedinta si de locul de munca.Imi e teama ca nu o sa oprobe transeferul pt ca a favut scandal si ameninta cu plangeri penale ca nu si.a dat acordul.