avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate ionutbogdan

Activitate ionutbogdan

Buna ziua, detin un magazin cu articole second hand si as dori sa stiu va rog daca sunt obligat să schimb un produs probat înainte si achiziționat de către client.Va multumesc !
In data de 28 aprilie ma casatoresc iar ulterior o sa imi schimb buletinul,in regim de urgenta,deoarece iau numele sotiei.Problema este ca in 4 zile o sa plecam in luna de miere,pe alt continent,iar biletele sunt deja luate prin intermediul agentiei pe numele anterior casatoriei si pasaportul este deja existent,tot pe acelasi nume.Mentionez ca la controlul de frontiera voi prezenta doar pasaportul.Considerati ca voi avea probleme la vama ? Multumesc anticipat
Bună ziua,sunt o persoana fizică si de curand am cedat în administrare un apartament cu 3 camere unei companii ce închiriază în regim hotelier iar cand am fost cu contractul la ANAF sa il inregistram au zis ca nu se poate deoarece nu există o sumă trecuta pe contract .Veniturile vor fi variabile,75% noi si 25 % compania urmând să fim platiti odată pe luna.Cum se face înregistrarea la ANAF în cazul acesta ?Ce acte se depun ? mentionez ca in anexa declarației 220 nu as vrea sa trec regim hotelier deoarece o să fiu obligat la plata unui impozit pe o sumă de 4500 lei lunar,chiar dacă nu încasez nimic.