Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Schimbarea produsului second hand
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Schimbarea produsului second hand

Buna ziua, detin un magazin cu articole second hand si as dori sa stiu va rog daca sunt obligat să schimb un produs probat înainte si achiziționat de către client.Va multumesc !
Manuela Rășină, administrator
garantia produselor second hand este de 12 luni, [ link extern ]
Produsele SH nu intra in sfera definitiilor furnizate de legea 449/2003.
Eu am citit asta:
Art. 22. - .......... (2) În cazul produselor folosite, consumatorul şi vânzătorul pot conveni reducerea termenului prevăzut la art. 16, dar nu la mai puţin de un an de la data livrării produsului.
Daca ati citit in alta parte, adaugati, va rog, mai invat si eu. Multumesc.
Dacă vindeți produse cum ar fi electrocasnice, PC-uri, laptopuri etc., deci care intră în categoria celor de folosință îndelungată da, sunteți obligat să oferiți garanția precizată în mesajul d-lui Adrian Dimitriu.

ionutbogdan a scris:

Buna ziua, detin un magazin cu articole second hand si as dori sa stiu va rog daca sunt obligat să schimb un produs probat înainte si achiziționat de către client.Va multumesc !

Nu, nu sunteti obligat.

Ce vindeti dvs , haine ? Orice ati vinde, nu sunteti obligat sa schimbati un produs, de orice fel.
Daca e defect.. desi din postarea dvs nu rezulta, da, e altceva.. sunteti obligat sa oferiti garantie.. cu toate obligatiile ce rezulta de aici, sa reparati, sa inlocuiti , sau sa dati banii inapoi, functie de situatie
gi-jane2, moderator