avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters439834

Activitate ContSters439834

Cand e momentul sa-mi iau avocat? Inca n-am dat prima declaratie la politie.
Inainte de a da declaratie sau dupa ce voi ajunge cu dosarul in instanta?
Multumesc de raspunsuri.
Doamna de la politie mi-a spus la telefon ca voi lua amenda daca nu vin. Nu stiu daca asa e legea. Daca voi fi citat cu mandat de aducere,acea notificare imi vine in posta sau ma cauta politia?
Ce recomandati sa fac? sa dau declaratie sau nu?Daca in acea zi am baut, conteaza?
Pe durata acestui proces lung, in care vor fi mai multe chemari pentru audieri si alte declaratii, daca nu ma pot prezenta de fiecare data la Bucuresti, imi pot face ceva?
Mi s-a spus ca daca nu vin sa dau declaratie iau amenda si altele. Bine, la prima declaratie ma duc, dar la urmatoarele audieri si altele, daca nu ma duc, imi pot face ceva?
Ca n-am cum veni la Bucuresti de fiecare data cand ma cheama.
Buna ziua,

Am fost chemat sa dau declaratie pentru ca am lovit o persoana.
Am lovit-o pe victima , dar nimic grav , nicio spitalizare sau alte chestii.

Credeti ca la prima declaratie am nevoie de avocat?
E nevoie de avocat pe durata procesului? Ce pot pati daca nu mi-as lua avocat?
Problema mea e ca eu locuiesc in Iasi, iar plangerea facuta e in Bucuresti. E greu sa-mi gasesc avocat in Bucuresti, cand eu nu locuiesc acolo, iar pentru o declaratie nu e timp sa-mi caut avocat in Bucuresti asa pe 2 ore cat stau.

Aveti vreo idee cum sa procedez?
Care ar fi sentinta cu avocat si care ar fi fara? Sunt curat pe cazier.
As vrea sa ma ajutati, ca sa nu fac greseli in acest start de proces.


Daca victima nu vrea impacare, care ar fi sentinta finala pusa de instanta pentru acest caz?
Cat timp am la dispozitie sa dau acea declaratie si cand expira acea plangere? Nu mi s-a trimis inca chemare la Bucuresti.
Inteleg, dar nu stiu adresa exacta a acelei sectii. Si am vorbit cu cei de la politie la telefon si au zis ca nu exista solutii decat sa vin, altfel imi vor trimite acasa citatie si voi lua amenda daca nu vin. Nu mi-au spus alte metode. I-am intrebat daca exista si alta solutie, ca sa nu pierd o zi si au zis ca nu sunt alte metode.
Nu stiu catre cine sa formulez acea cerere.
politia a spus ca daca nu ma prezint, imi vor trimite citatie in posta si voi fi amendat daca nu vin.
Chiar nu exista alta metoda sa dau declaratia aia, fara sa ma duc pana la Bucuresti?
Buna ziua,

Mi s-a facut plangere la politie in Bucuresti, dar eu locuiesc acum in Iasi.
Cei de la politie m-au sunat si mi-au spus ca trebuie sa vin in Bucuresti sa dau declaratia,chiar daca eu le-am spus ca e cam greu sa vin datorita distantei.
Chiar nu este o alta metoda , ca sa nu bat atata drum si sa pierd o zi intreaga?