avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ce pedeapsa voi lua? Art 180 Cod Penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ce pedeapsa voi lua? Art 180 Cod Penal

Buna ziua,

Imi recunosc fapta si o regret.N-o voi mai face.
Am lovit o colega cu pumnul de cateva ori in partea laterala a fetei.
NU i-am cauzat vatamare corporala,adica vanatai sau hemoragii.
Au fost mai multe neantelegeri in trecut ce s-au adunat si ultima data cand m-a enervat la culme, ea mi-a spus sa dispar si am lovit-o , fara sa-i pese ca eram nervos si eram pe punctul de a o lovi in acea clipa.
Da, sunt vinovat, m-a scos din sarite atunci.
Poate sa primeasca certificat medico-legal ? pe cate zile?
Am fost chemat la politie sa dau declaratie.
Ce pedeapsa voi primi? Amenda sau cu suspendare? Ce amenda ar fi in RON?
Ultima modificare: Luni, 11 Septembrie 2017
ContSters439834, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters439834 , utilizator 10:38, 28 Septembrie 2017
In primul rand, incadrarea juridica de care faceti vorbire este eronata.
Acel art. 180 presupun ca se refera la vechiul Cod penal desi ma indoiesc asupra faptului ca veti fi incadrat pe legislatia veche.
Puteti incerca sa va impacati cu victima inca din aceasta faza fara a mai fi nevoie de a ajunge in fata instantei de judecata.
Salut,

Oricine cauta dreaptate dupa asa eveniment, nu impacare, adica sa se retraga .
Sigur nu vrea sa ne impacam.
N-am cum s-o gasesc ca sa ma impac cu ea si oricum nu ar vrea, mai ales ca am lovit-o.
Mai mult, nici n-am cu cine discuta , pentru ca si cand eram colegi, ea mergea pe principiu ca vorbeste doar cu cei foarte apropiati ei, restul necontand. Eram colegi, dar de fapt eram complet straini. Credeti ca avocat , ca ea ar putea vorbi cu mine acum?dupa ce am lovit -o tare?Ea nu vorbea nici cand eram colegi, era doar figuranta in fata mea. Cand lovesti pe cineva cu pumnul si te da la politie, clar ca nu va mai dori sa asculte ceva din partea ta.
Ce amenda in RON as putea sa-mi iau? pot lua peste 1500euro doar pentru atata?

Multumesc,
Ultima modificare: Marți, 12 Septembrie 2017
ContSters439834, utilizator
Estimativ care ar fi sentinta finala? Sa stiu la ce sa ma astept.
Ultima modificare: Marți, 12 Septembrie 2017
ContSters439834, utilizator
Daca victima nu vrea impacare, care ar fi sentinta finala pusa de instanta pentru acest caz?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bataie hunor80 hunor80 salut am o prblema eram in stare de ebrietate si m am intalnit cu fosta mea prietena cu care am vrut sa vorbesc iar o alta fata care era cu fosta mea prietena ... (vezi toată discuția)
Agresiune Iulian.Cristian Iulian.Cristian Am avut o altercație cu un vecin..acesta a venit acasa(se pare ca in stare de ebrietate) și a rupt gardul din fata blocului.Cand am mers sa îl întreb ce ... (vezi toată discuția)
Minor implicat intr-un scandal, agresiune verbala si fizica Aslfflsa Aslfflsa Buna seara, va rog sa mi răspundeți si mie , in următoare fapta : Fratele meu minor si licean de clasa a 9 a , se afla cu colegii de clasa intr un parc , de ... (vezi toată discuția)