avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate adya

Activitate adya

Răspuns la discuția revisal
Multumesc din tot sufletul, asa o sa fac! Toate bune!
Discuție revisal
Buna ziua,
Imi puteti cumva spune cum se verifica in REVISAL situatia mea? inainte era cartea de munca, aucm, cum pot eu, ca angajat, fost sau viitor sa stiu ce scrie in Revisal? si de ce numai angajatorii au dreptul sa acceseze? multumesc, toate bune, Adina :D
Am fost obligata sa imi dau demisia desi nu trebuia, dar am fost amenintata, mi s-a trimis acasa prin executor judecatoresc!!!! atentionarea ca am lipsit 2 zile de la serviciu !!!!! desi am fost gonita de sefa geloasa si invidioasa, si care nu vrea sa piarda avantajele banesti de 500 lei + contributiile sociale - de la angajare; cum pot verifica ce a facut, pt ca m-a amenintat ca imi desface contractul cu abateir disci[plinare, desi eu am mai multa scoala si educatie decat ea - i-am mai facut si teza de doctorat .... multumesc
Răspuns la discuția vreau sa plec dar nu prin demisie
multumesc mult, dar tot nu gasesc solutia; ce inseamna aceasta compensatie financiara, legal cum o pot obtine de la angajator si cat anume poate fi? semnez un contract? multumesc mult
Buna seara! Va rog mult sa ma sfatuiti ce anume trebuie sa fac pentru a pleca din firma unde sunt impinsa, mi se cauta motive de demisie si sunt agresata verbal si ma forteaza sa demisionez pt ca au avantaje materiale de la mine (am 48 si ma-m angajat de la someri) si nu vor sa le piarda.
Ce pot face? va multumesc.
Discuție somaj si mandat
Buna ziua! De 1 luna sunt inscrisa la somaj si primesc ajutor de somaj. As dori sa stiu daca pot avea in acelasi timp si un contract de mandat de la Asociatia mea de Proprietari. Am dat o declaratie la somaj precum nu primesc nici o suma mai mica de indemnizatia de somaj ,dar astazi am fost aleasa in Comisia de Cenzori si nu stiu cum se procedeaza corect.
Multumesc mult pt ajutor!:D
Stimati Domni:
Sunt interesata daca avand acest drept de uzufruct viager/proprietara e mama mea/ cum poate fi folosit in relatia cu Asociatia de Proprietari - pot vota/participa la sedinte/numita in Comitetul Executiv/da imputerniciri/cenzor?
Va multumesc mult si astept raspunsul Dvs.
Cu respect,:)
Adina Enache