Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vreau sa plec dar nu prin demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vreau sa plec dar nu prin demisie

Buna seara! Va rog mult sa ma sfatuiti ce anume trebuie sa fac pentru a pleca din firma unde sunt impinsa, mi se cauta motive de demisie si sunt agresata verbal si ma forteaza sa demisionez pt ca au avantaje materiale de la mine (am 48 si ma-m angajat de la someri) si nu vor sa le piarda.
Ce pot face? va multumesc.
Sa sesizati ITM ca se fac presiuni asupra dv., sau sa va ofere o desbagubire financiara pentru ca ati pierdut somajul prin angajere cu CIM pe durata nedeterminata (pe care angajatorul nu il respecta desi a luat subvenitii pentru dv.) si acum pierdeti somajul ca plecati cu demisie.
Daca demisionati angajatorul nu va mai fi obligat sa returneze sumele incasate pentru ca v-a angajat din somaj dar nici dv. nu mai aveti dreptul la somaj.
Ii convingeti sa va demita.
multumesc mult, dar tot nu gasesc solutia; ce inseamna aceasta compensatie financiara, legal cum o pot obtine de la angajator si cat anume poate fi? semnez un contract? multumesc mult
Legal o puteti obtine doar prin negociere cu angajatorul .. de fapt, este vorba ipotetic vorbind despre un ”santaj” ...