avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate angel_cris

Activitate angel_cris

Răspuns la discuția caut avocat
nu fi fraiera. Asa am facut eu. I s-a stabilit in instanta o pensie alimentara la nivelul salariului minim pe economie de 77,5 ron. Nu m-a interesat pt ca eu imi pot creste copilul. Mi s-a incredintat copilul mie , binenteles si nu s-a specificat vreun program de vizita. Acum regret pt ca pensia alimentara e dreptul copilului. Iar el ca tata cica are drept sa aibe legaturi cu copilul. Adica una sunt banii (pensia alimentara) si alta dretul lui de a vedea copilul. Cu alte cuvinte noi ca proastele ne chinuim sa ne crestem copiii si ei se bucura de dragostea lor. Acum eu am probleme ca tatal vrea copilul mai mult de cat ii permiteam eu, o data pe saptamana in prezenta mea sau a bunicii. Vrea week-enduri, saptamani in vacanta sa ia copilul, insa pensie nexam.
Sfatul meu e sa lupti pt ceea ce i se cuvine copilului. Gandeste-te bine. Poti face greseli iremediabile.
Iti doresc multa bafta !
poate sa ma ajute cineva sa imi spuna ce acte sunt necesare pt un sediu social? contractul de inchiriere a spatiului, inregistrat la administratia financiara e suficient?
Răspuns la discuția majorare pensie alimentara
mersi pt raspuns. Teoretic ai dreptate. Am incercat asta. Insa el prin asta crede ca ma pedepseste pe mine pt ca am divortat de el cand am descoperit ca avea viata dubla. Deci luandu-i ceea ce i se cuvine copilului crede ca ma pedepseste pe mine, pt ca stie ca eu ii voi oferi totul copilului si nu ii va lipsi nimic, dar ca sa fac asta voi face niste sacrificii, si exact asta vrea. Insa e dreptul copilului, asta nu intelege el.
am divortat ce aproape 2 ani si intrucat fostul sot are o agentie imobiliara ce o tine pe pierdere nu s-a putut dovedi veniturile sale si s-a hotarat atunci o pensie alimentara de 77,5 RON, calculata la salariul minim pe economie. As dori un sfat, cum as putea sa obtin mai mult, intrucat are venituri considerabile. Stim cu totii cum se practica in imobiliare: banii la negru.