avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1570 soluții astăzi
Forum Activitate S.Livia

Activitate S.Livia

Ma intereseaza motivul pentru care trebuie de aluminiu si nu PVC: are legătură cu înălțimea cladirii (bloc de locuinte), greutatea materialelor, proprietatile lor etc si exact de unde reiese aceasta obligativitate. Nu am mai auzit pana acum sa se impuna schimbarea tamplariei PVC cu aluminiu cand s-a facut reabilitarea.
In toate cazurile de inlocuire a tâmplăriei PVC, proprietarii care au dorit sa pastreze tamplaria de PVC deja montata de ei au păstrat-o.
Va mulțumesc
Va rog sa ma ajutati cu prevederea legislativa (lege, norma etc) și articolul/articolele care prevad obligativitatea montarii de tamplarie de aluminiu pentru o cladire cu regim de inaltime S+P+15.
Montarea/schimbarea se impune pentru toate etajele sau de la un anumit nivel in sus?
Sau carei institutii ma pot adresa pentru a obtine clarificari?
Va mulțumesc anticipat pentru atenție și sprijin.
Va multumesc
Conform noii legi a administratiilor de proprietari (L196/2018), art.35, boxele sunt părți comune din condominiu.
Consider ca prin deciziile luate in trecut de Asoc.de Proprietari sunt încălcate prevederile art.36 - noi, ca proprietari recenți, nu avem aceleași drepturi de a folosi spațiile comune, care au fost atribuite in trecut proprietarilor de atunci.

Ce putem face in baza noilor reglementări pentru a determina:
- ori sa avem si noi dreptul de a folosi aceste spații?
- ori pentru a impune ca ele sa fie desființate? Exista o decizie, dar ea pare sa ni se aplice doar noua, proprietarilor noi, cei vechi au voie sa foloseasca spatiile ce le-au fost acordate in trecut gratuit pe viață.

Vă multumesc

S.Livia a scris:

Situatie: Apartament recent achiziționat.
Primii proprietari au avut in folosința o boxă la subsolul blocului. Următorii nu au preluat-o, se pare ca ar exista o hotărâre a Asociației să se desființeze treptat aceste boxe.
Acești noi proprietari au vândut apartamentul unei familii care a obținut acceptul să își construiască o nouă boxă. Noi am achiziționat apartamentul de la această familie, însă Președintele si Administratorul nu ne permit accesul la noua boxă - Am avut intalniri, discuții, au invocat diverse motive, apoi ne-au informat de acea hotărâre.
Precizez că, din câte știm, niciun proprietar nu are contract de folosire a acelor boxe.
Cum ne îndrumați să procedăm pentru a putea folosi acel spațiu? Se pare ca presedintii si administratorii de bloc ar avea puteri nelimitate în acordarea sau retragerea acestor drepturi, ceea ce nu e normal, ei sunt numiți si platiti de proprietari pentru îndeplinirea unor sarcini. Unde putem reclama activitatea lor? Mentionez ca nu ne interesează chemarea în judecată care presupune cheltuieli mult prea mari ca bani și timp.
Va mulțumesc anticipat

Va mulțumesc pentru sugestii.
Va multumesc pentru raspuns, însă as avea nevoie de îndrumare să rezolv situația.
Exista niște boxe, inițial si apartamentul acesta a avut alocată una, alți proprietari au în folosință in continuare astfel de spații, nu mi s-a aratat niciun spatiu desfiintat asa cum se pretinde, oarecum am impresia ca se aloca după bunul plac al Presedintelui si Administratorului. Pe de alta parte hotărârile administratiei se pot modifica (până si legile se pot modifica in anumite condiții).... Sper ca Președintele, Comitetul si Administratorul nu au puteri dictatoriale intr-un bloc.
Rugămintea mea către comunitate este să aflu cum pot proceda intr-un mod pozitiv să pot folosi un spatiu, cui să mă adresez eventual.
Va mulțumesc încă o dată
Situatie: Apartament recent achiziționat.
Primii proprietari au avut in folosința o boxă la subsolul blocului. Următorii nu au preluat-o, se pare ca ar exista o hotărâre a Asociației să se desființeze treptat aceste boxe.
Acești noi proprietari au vândut apartamentul unei familii care a obținut acceptul să își construiască o nouă boxă. Noi am achiziționat apartamentul de la această familie, însă Președintele si Administratorul nu ne permit accesul la noua boxă - Am avut intalniri, discuții, au invocat diverse motive, apoi ne-au informat de acea hotărâre.
Precizez că, din câte știm, niciun proprietar nu are contract de folosire a acelor boxe.
Cum ne îndrumați să procedăm pentru a putea folosi acel spațiu? Se pare ca presedintii si administratorii de bloc ar avea puteri nelimitate în acordarea sau retragerea acestor drepturi, ceea ce nu e normal, ei sunt numiți si platiti de proprietari pentru îndeplinirea unor sarcini. Unde putem reclama activitatea lor? Mentionez ca nu ne interesează chemarea în judecată care presupune cheltuieli mult prea mari ca bani și timp.
Va mulțumesc anticipat
La primul copil mama solicitat CIC până la 1 an (indemnizație 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni, plafonat), apoi a prelungit CIC până la 2 ani (indemnizație 0 până la modificarea din iulie 2016 a OUG 111/2010, apoi 85% din media veniturilor).
La intrarea în al doilea CIC, cum se calculează indemnizația? Se iau în calcul și lunile în care indemnizația a fost 0, sau în acest caz se iau în calcul 12 luni cu venit din ultimele 24 anterioare nașterii celui de-al doilea copil?
Sau, ținând cont că CIC este venit neimpozabil, ar trebui luate în calcul veniturile din aceleași 12 luni din ultimii 2 ani ca la primul copil?
Va mulțumesc anticipat pentru răspuns