avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1340 soluții astăzi
Forum Activitate mirela1972

Activitate mirela1972

Buna ziua, Se poate face succesiune si vanzare apartament in aceiasi zi,fara ca mostenitorul (vanzatorul) sa declare la taxe si impozite apartamentul pe numele sau?Este obligatoriu declararea la taxe si impozite si pe urma vanzarea?Mostenitorul are impozit auto de achitat ,certificatul de atestare fiscala a fost solicitat pentru succesiune ,este fara datori .Contractul de vanzare cumparare devine nul,in acest caz?
Multumesc.
nu se poate un contract de colaborare,pe o luna cu o suma modica ,pe care sa o declaram doar la ANAF(sa inregistram contractul doar la ei,nu si la ITM)?Sau si contractele de colaborare trebuie declarate la ITM?
Buna ziua,am o intrebare .Cum pot pe un SRL sa "angajez" o persoana fara renumeratie,pentru o luna,ce fel de contract ar trebui facut?Stiu ca ,contractul de voluntariat pe SRL nu s-ar putea.
Mentionez ca persoana este in pensie de boala si mi-e ca o angajare ar afecta .

multumesc
Răspuns la discuția Negatie Succesiune


raluk0207 a scris:

Negație înseamnă renunțare la moștenire.
Adică la TOATA moștenirea. Si la terenurile respective și la toate bunurile mamei.
Declarația de renunțare la moștenire se întocmește la orice birou notarial si costa in jur de 50 lei.
Nu costa 360.

scriu exact ce am primit de la ANRP in adresa"certificatul de deces și cert.de moștenitor întocmit în urma decesului d-lui...../negație privind dezbaterea succesiunii obținută de la camera notarilor publici în raza teritorială a careia a avut ultimul domiciliu defunctul."Ce înseamnă mai exact ,noi avem doar cert.de deces
Buna,am și eu o rugăminte puteți să-mi explicați ce trebuie făcut dacă cei de la ANRP ne-au solicitat certificat de moștenitor/negație privind dezbaterea succesorală ptr.mai multe persoane(strastrabunic,străbunic,bunic)ce trebuie făcut.mentionez că mama moștenitoarea celor menționați a decedat și ea,nu exista alti moștenitori,culmea este că pe terenuri s-au făcut titluri de proprietate pe mama,dar pe clădire nu.(clădirea a fost dărâmată după revoluție).practic mă interesează cum se obține acea negație de succesiune.multumesc.
Răspuns la discuția validare poprire
am mai putin de jumatate din salariu minim pe economie,se poate face poprire in acest caz daca sa validat poprirea prin judecatorie?
Răspuns la discuția validare poprire
din pacate au validat poprirea(desi au trimis din revisal dovezi),eu vreau sa stiu daca firma e acum obligata sa mi faca poprire pe salar chiar daca am doar 3 ore ,
buna ziua,am avut un credit luat 2010,pe care nu l-am achitat in 2013 firma de recuperari cere prin bej poprirea pe salar.Societatea la care lucrez nu a facut poprire deoarece am doar 3 ore salarul fiind mai putin de jumatate din salarul minim.Acum sa cerut validarea popririi ,se poate face poprire in acest caz,mentionez ca si acum am aceiasi situatie adica 3 0re cu mai putin de jumatate din minimul pe economie.Firma a trimis la tribunal acte din care reiese faptul ca doar cu 3 ore lucrez.