Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Negatie Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Negatie Succesiune

Buna,am și eu o rugăminte puteți să-mi explicați ce trebuie făcut dacă cei de la ANRP ne-au solicitat certificat de moștenitor/negație privind dezbaterea succesorală ptr.mai multe persoane(strastrabunic,străbunic,bunic)ce trebuie făcut.mentionez că mama moștenitoarea celor menționați a decedat și ea,nu exista alti moștenitori,culmea este că pe terenuri s-au făcut titluri de proprietate pe mama,dar pe clădire nu.(clădirea a fost dărâmată după revoluție).practic mă interesează cum se obține acea negație de succesiune.multumesc.
Acea negație se obține de la notar pentru fiecare persoana decedată în parte și costă în jur de 360 lei dacă nu greșesc.
Negație înseamnă renunțare la moștenire.
Adică la TOATA moștenirea. Si la terenurile respective și la toate bunurile mamei.
Declarația de renunțare la moștenire se întocmește la orice birou notarial si costa in jur de 50 lei.
Nu costa 360.

raluk0207 a scris:

Negație înseamnă renunțare la moștenire.
Adică la TOATA moștenirea. Si la terenurile respective și la toate bunurile mamei.
Declarația de renunțare la moștenire se întocmește la orice birou notarial si costa in jur de 50 lei.
Nu costa 360.

scriu exact ce am primit de la ANRP in adresa"certificatul de deces și cert.de moștenitor întocmit în urma decesului d-lui...../negație privind dezbaterea succesiunii obținută de la camera notarilor publici în raza teritorială a careia a avut ultimul domiciliu defunctul."Ce înseamnă mai exact ,noi avem doar cert.de deces
Inseamna ca ori dezbateti succesiunea după mama dvs, obținând astfel un certificat de moștenitor.
Ori, daca nu va intereseaza acele terenuri, să prezentati o declarație de renunțare la moștenire.
Eu v-am expus consecințele juridice ale renuntarii, în caz că vă gandeati să alegeți a doua variantă.