Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mostenirii

ce pasi trebuie sa fac pentru a dezbate mostenirea tinand cont ca tata a decedat si sora mea este de acord sa-mi doneze mie mama traieste si cu aproximatie cat m-ar costa
Mergeti la notariat pentru deschiderea succesiunii. In cazul in care sora renunta la mostenire, trebuie sa faca o declaratie de renuntare la mostenire. In urma dezbaterii mostenirii, veti fi mostenitori dvs si mama.
cat m-ar costa cu aproximatie si cat dureaza
Fiecare notar isi stabileste propriile onorarii si dureaza 1-2 ore.

La notar mergeti cu:
Certificatul de deces
Certificatul de nastere
Certificatul de casatorie
Actele de proprietate
Certificat de atestare fiscala
Anexa 24 de la Primarie
Acte de stare civila a succesibililor.
cat m-ar costa toata succesiunea si cat ar dura cu aproximatie