avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1341 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mostenirii

ce pasi trebuie sa fac pentru a dezbate mostenirea tinand cont ca tata a decedat si sora mea este de acord sa-mi doneze mie mama traieste si cu aproximatie cat m-ar costa
Cel mai recent răspuns: cristiburduf , utilizator 16:21, 9 Octombrie 2011
Mergeti la notariat pentru deschiderea succesiunii. In cazul in care sora renunta la mostenire, trebuie sa faca o declaratie de renuntare la mostenire. In urma dezbaterii mostenirii, veti fi mostenitori dvs si mama.
cat m-ar costa cu aproximatie si cat dureaza
Fiecare notar isi stabileste propriile onorarii si dureaza 1-2 ore.

La notar mergeti cu:
Certificatul de deces
Certificatul de nastere
Certificatul de casatorie
Actele de proprietate
Certificat de atestare fiscala
Anexa 24 de la Primarie
Acte de stare civila a succesibililor.
cat m-ar costa toata succesiunea si cat ar dura cu aproximatie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solicit o informație despre succesiune: se poate pune în vânzare apartamentul în timp ce se dezbate la notariat? danpower danpower Tatal meu a murit de curand ,mama demult timp aproape 15 ani,se poate face succesiunea la notariat pentru partaj,tin sa mentionez ca am o sora?As mai vrea sa ... (vezi toată discuția)
Taxa de succesiune violeta t violeta t Buna ziua Tata a murit acum o saptamana si am dori sa facem taxa de succesiune,pe actele de propietate sant trecuti tata si bunica [bunica traieste],noi dorim ... (vezi toată discuția)
Vreau sa aman succesiunea bijoubijou1964 bijoubijou1964 Buna seara . Nu credeam c-o sa ajung aici, dar iata ca s-a intamplat. Suntem 2 surori si mama . Tatal a decedat acum aproape 2 ani, succesiunea nefiind ... (vezi toată discuția)