Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,am o intrebare .Cum pot pe un SRL sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,am o intrebare .Cum pot pe un SRL sa "angajez" o persoana ...

Buna ziua,am o intrebare .Cum pot pe un SRL sa "angajez" o persoana fara renumeratie,pentru o luna,ce fel de contract ar trebui facut?Stiu ca ,contractul de voluntariat pe SRL nu s-ar putea.
Mentionez ca persoana este in pensie de boala si mi-e ca o angajare ar afecta .

multumesc
Nu puteti face asa ceva ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
nu se poate un contract de colaborare,pe o luna cu o suma modica ,pe care sa o declaram doar la ANAF(sa inregistram contractul doar la ei,nu si la ITM)?Sau si contractele de colaborare trebuie declarate la ITM?
In acest caz, se poate incheia un contract de prestari servicii ... acesta nu se declara la ITM.