avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua,am o intrebare .Cum pot pe un SRL sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua,am o intrebare .Cum pot pe un SRL sa "angajez" o persoana ...

Buna ziua,am o intrebare .Cum pot pe un SRL sa "angajez" o persoana fara renumeratie,pentru o luna,ce fel de contract ar trebui facut?Stiu ca ,contractul de voluntariat pe SRL nu s-ar putea.
Mentionez ca persoana este in pensie de boala si mi-e ca o angajare ar afecta .

multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:48, 25 August 2020
Nu puteti face asa ceva ...
Ultima modificare: Luni, 24 August 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
nu se poate un contract de colaborare,pe o luna cu o suma modica ,pe care sa o declaram doar la ANAF(sa inregistram contractul doar la ei,nu si la ITM)?Sau si contractele de colaborare trebuie declarate la ITM?
In acest caz, se poate incheia un contract de prestari servicii ... acesta nu se declara la ITM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract retroactiv whiteman whiteman Lucrez de aproape un an la o firma fara carte de munca sau contact. Am nevoie sa demonstrez intr-un fel sau altul ca in aceasta perioada am lucrat si nu am ... (vezi toată discuția)
Prestări servicii contabilitate pro bono. are voie un srl să încheie un astfel de contract? Razvan S. Razvan S. Buna ziua, Am un SRL si ma intrebam daca se poate incheia un contract de prestari servicii intre SRL-ul meu si contabil, pro bono. Pe scurt contabilul nu ... (vezi toată discuția)
Contract de munca usernameg usernameg Daca s-au platit taxele pentru angajat dar firma angajatoare nu a declarat contractul de munca la ITM la timp, angajatul primeste indemnizatie de crestere ... (vezi toată discuția)