Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract de munca

Daca s-au platit taxele pentru angajat dar firma angajatoare nu a declarat contractul de munca la ITM la timp, angajatul primeste indemnizatie de crestere copil pentru perioada lucrata nedeclarata la ITM dar pentru care s-au platit taxele?

Multumesc.
Nu are nicio legatura plata taxelor, inregistrarea c.i.m.la ITM cu dreptul de a beneficia de indemnizatia pentru CCC.

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit in cele 12 luni eligibile pentru CCC, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010..
deci in cazul descris angajatul primeste indemnizatie. (?)
dar daca e vorba de un contract de prestari servicii intre o persoana fizica si una juridica? persoana fizica beneficiaza de indemnizatie in acest caz? sau contract de colaborare.
Multumesc
Contractele de prestari servicii su ude colaborare nu se inregistreaza la ITM.

Veniturile din acestea trebuiau declarate la ANAF. Daca nu au fost declarate , probabil ca nu sepoate beneficia de indemnizatia pentru CCC.
E vorba numai de luna anterioara (respectiv mai 2016) cu care sunt eu in urma. Cred ca se declara la ANAF pana la 25 iunie? ( cel putin pt srl cred ca asa e, si pentru persoana fizica?)
Multumesc