avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1211 soluții astăzi
Forum Activitate cristiannutescu@yahoo.com

Activitate cristiannutescu@yahoo.com

Buna ziua.Am de plata o redeventa la o primarie din Buzau, pentru o balta de pescuit.Am acumulat si intarzieri la plata deci am si penalitati.Au ajuns aproape egale.Cand ma duc si platesc o anumita suma, ei impart suma: 60% pentru redeventa si 40 % pentru penalitati.Anul acesta au impartit 50% redeventa si 50% pentru penalitati.Este corect, exista vreun algoritm de calcul, sau ,.......Va multumesc, cu toata stima. Nutescu Cristian, cristiannutescu@yahoo.com
Buna ziua.
Detin o balta de pescuit in concesionare de la primaria locala, pe 49 ani, de 9 ha, alimentata cu apa de la Dumnezeu.Anul trecut datorita secetei mi-a murit si au disparut doua specii de peste, peste 2000 kg .Anul acesta a scazut si a ramas fara apa mai mult de jumatate, e pamantul gol.Redeventa si penalitatiile cresc,.ce ma invatati, Referitor la forta majora si cazul fortuit?
Discuție prescriptie
Buna ziua.In legatura cu o contraventie legata de suspendarea permisului de circulatie pentru trecere de pietoni, fara alte evenimente, PV de constatare a contraventiei este pe 13.04.2012, iar hotararea TB este pe 14.10.2013, intrebarea mea este ma incadrez cu cei 5 ani pentru a se prescrie contraventia, si daca da in ce lege, art se stipuleaza acest lucru.Cu stima, ing.drd.Nutescu Cristian, 0727260414
Discuție prescriptia
Dupa cat timp se prescrie o contraventie(ridicare permis de circulatie)?
Buna ziua.Ma numesc Nutescu Cristian si detin un contract de concesionare pe 49 ani,respectiv niste bazine de pescuit, in Buzau pe persoana fizica.Doresc sa fac o asociere cu o persoana fizica sau cu o firma, acestia venind cu o anumita suma de bani, eu cu contractul de concesionare.Cum putem face acesta asociere(in participatie, etc), ca si respectivul sa fie linistit ca nu ii iau eu banii.Eu ca inginer, nefiind de specialitate, ma gandesc ca trebuie sa facem o societate comerciala, eu venind cu contractul de concesionare si respectivul cu banii, si in functie de aceasta stabilim si procentele fiecaruia si la pierdere si la profit.Cu stima, ing Cristian Nutescu