Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... prescriptie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

prescriptie

Buna ziua.In legatura cu o contraventie legata de suspendarea permisului de circulatie pentru trecere de pietoni, fara alte evenimente, PV de constatare a contraventiei este pe 13.04.2012, iar hotararea TB este pe 14.10.2013, intrebarea mea este ma incadrez cu cei 5 ani pentru a se prescrie contraventia, si daca da in ce lege, art se stipuleaza acest lucru.Cu stima, ing.drd.Nutescu Cristian, 0727260414
Vi s-a mai dat un raspuns aici
www.avocatnet.ro/forum/discu...

In speta, la 01.01.2018 fapta dvs trebuia stearsa din "cazierul auto".

Ordinul MAI nr. 141/2014 - evidenta permiselor de conducere retinute si a sanctiunilor aplicate conducatorilor de autovehicule sau tramvaie , art.4
www.avocatnet.ro/articol_385...
Cornel Vasile, Consilier juridic