avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate L.Pr

Activitate L.Pr

Bună ziua, am două întrebări la care nu m-am putut lămuri până la acest moment, primind răspunsuri diverse.
În cazul deschideri unui punct de lucru în al județ de căt cel în care se afla sediul social, declarația la Anaf pentru punctul de lucru se va depune în județul în care se află punctul de lucru sau în județul în care se regăsește sediul social, ținând cont că, conform legii, înregistrarea punctului de lucru s-a făcut la ONRC-UL județului unde se află sediul social ?Actele lunare care trebuie depuse pentru o firmă nou înfințată, neplătitoare de TVA care lucrează doar la punctul de lucru nu și la sediul social, unde ar trebui depuse în județul punctului de lucru sau în județul sediului social?Aș dori să știu pentru că aș vrea să angajez o firmă de contabilitate în raza în care trebuie depuse actele, nu văd rostul să angajez un contabil în județul punctului de lucru dacă actele se depun în județul sediului social, doar că răspunsul la acestă întrebare a fost întotdeauna înterpretabil pentru că contabilii din orașul cu punctul de lucru au spus ceva, cei din orașul cu sediul social exact invers și as vrea un răspuns care să fiu sigur că e obiectiv. Vă mulțumesc anticipat!
Bună ziua, am nevoie de o decizie asociat unic si administrator pentru înfințarea unui punct de lucru la ONRC, anexa acesteia trebuie scrisă pe aceiași pagina cu decizia, pe verso sau pe o pagina separată ?
Vă rog de asemenea să-mi spuneți dacă, forma următoare pentru anexă este corectă sau mai trebuie adăugat ceva și dacă este necesară o stampila notarială sau alte aprobări pe document ?
„ANEXA
la decizia asociatului unic al SC_______________SRL ,nr .

Subsemnatul______________________,declar ca documentul intitulat Decizia asociatului unic nr.___ al SC_____________ contine__________semne(caractere si spatii)


Semnatura”


Vă multumesc anticipat pentru răspuns!
Bună seara, conduc o firmă recent intrată pe piaţă de consultanţă, până la acest moment am lucrat cu firme pe contract+factura+chitantă, am vrea să facem consultanţă şi la persoane fizice însă nu ne-am lâmurit cu casa de marcat mai ales dupa legea noua care urmează să fie implementată. Este nevoie de bon fiscal în cazul unei firme de consultanţă pentru o persoană fizică sau juridică după noua lege şi dacă da atunci când clientul care este persoană fizică plăteşte prin cont bancar (transfer nu card) mai este necesar bonul. Am vrea să ştim dacă este necesar să ne achiziţionăm o casa de marcat pentru viitoarea lege sau nu sau dacă este posibil să lucrăm cu factură /chitanţă şi pentru persoanele fizice şi dacă în noua lege este obligatoriu bonul şi la cele juridice .Menţionez că SRL nostru este NEPLĂTITOR de TVA.Mulţumesc anticipat!