avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate Viorica Sobo

Activitate Viorica Sobo

Buna ziua, deci cu cat se va mari pensia din ianuarie 2022? Multumesc.
Ok.va multumesc pentru raspuns.

raluk0207 a scris:

Fără partaj nu puteti.
Tocmai asta e si scopul partajului: să se stabilească partea dvs.

Mie mi-a ajuns prin posta o scrisoare in care mi se aducea la cunostinta ca printr-o hotarare judecatoreasca,o banca de recuperare credite mi-a blocat din contul meu de pensie o suma destul de mare adica 14 milioane (banii vechi).Interesant este ca eu nu am avut la nimeni nici un debit iar scrisoarea a sosit dupa cele 14 zile cand aveam dreptul la contestatie.Asta s-a intamplat anul trecut si daca am platit,imi zice un avocat,nu mai pot recupera nimic.Banca de recuperare credite a spus ca am o datorie din 2009 la o banca.Am cerut la vanca toate extrasele de cont ,stiam ca nu am datorii,dar mi au dat doar cateva extrase de cont care nu aveau nici o legatura cu perioada in care spuneau ca am datorii.Asa xa am ramas cu banii dati.Am o pensie de 822 lei,imaginati-va ce inseamna pt mine 1400 bani pierduti.

Carturarul a scris:

Mergeti la banca si solicitati datele executorului.
Banca nu primeste decat o adresa de infiintarea popriri nu si titlul executoriu.

Incercati cautare pe intrgul portal nu numai pe judecatoria de care apartineti.
Mai poate fi vorba si de o poprire de la fisc care se face direct, fara a trece pe la judecatorie.

Nu,nu am facut partaj,

raluk0207 a scris:



Viorica Sobo a scris:

Buna seara.Sunt despartita de sotul meu din 1996 si avem un apartament pe care suntem amandoi proprietari.Va rog sa-mi spuneti ca pot face ca sa trec pe numele baiatului nostru partea mea de apartament acum cat sunt in viata.Va multumesc.


Ati facut partaj cu fostul soț?

Nu,nu am facut partaj,

raluk0207 a scris:



Viorica Sobo a scris:

Buna seara.Sunt despartita de sotul meu din 1996 si avem un apartament pe care suntem amandoi proprietari.Va rog sa-mi spuneti ca pot face ca sa trec pe numele baiatului nostru partea mea de apartament acum cat sunt in viata.Va multumesc.


Ati facut partaj cu fostul soț?

Buna seara.Sunt despartita de sotul meu din 1996 si avem un apartament pe care suntem amandoi proprietari.Va rog sa-mi spuneti ca pot face ca sa trec pe numele baiatului nostru partea mea de apartament acum cat sunt in viata.Va multumesc.
Răspuns la discuția Articolul9K
Va multumesc mult.Mi-ati fost de mare ajutor.
Răspuns la discuția Articolul9K
Cornel Vasile a scris:

Potrivit legislatiei in vigoare la aceacdata, salariata care a încetat activitatea fiind gravidă sau pentru a-şi creşte un copil pînă la împlinirea vîrstei de 7 ani. beneficiază de vechime neîntreruptă în aceeaşi unitate daca s-a încadrat în termen de 90 de zile de la încetarea motivului pentru care nu a mai lucrat.

In speta, punctul meu de vedere este ca, perioada la care va referiti constituie vechime in munca si se ia in considerare la pensie.


Răspuns la discuția Articolul9K
M-am reancadrat in campul muncii dar in alta unitate,si am continuat sa lucrez pana in 1998 cand am plecat pentru ca s-au restructurat posturile de munca ocupate de femei.Dosarul pentru pensie l-am depus in anul 2013 si din ianuarie 2014 sunt in pensie.
Discuție Articolul9K
In 1985 am intrerupt activitatea pentru cresterea copilului conform articolului 9K din CM.Cei de la casa de pensii Tg Jiu au spus ca aceste perioade nu se iau in considerare pentru calcularea pensiei deoarece nu se considera continuitate in munca.Va rog sa ma lamuriti care este adevarul.Multumesc.