avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate eneaflorin798@yahoo.ro

Activitate eneaflorin798@yahoo.ro

Răspuns la discuția Pensia de urmaş,supraviețuire
Legea care sa votat miercuri 19/12/2018,şi atacată la Curtea constituțională tocmai ăsta spune,ea va intra în vigoare chiar peste 2 luni,Da va intra,acolo spune de pensia soțului supraviețuitor 25%
Mama mea are 80 de ani,şi o pensie minimă. Tata a murit în 2001 cu o pensie de limită de vârstă de la data cînd a murit de 1000000 şi ceva.Mai poate lua pensia de urmaş(supravețuire) conform noi legi adoptată de 25%din pensia soțului,şi dacă se actualizează la cea de azi în condițiile că la data decesului a avut peste 40 de ani de căsătorie, şi ce acte trebuie depuse dacă legea îi dă dreptul.
certificatul este bun dar ca sa introduca divortul a scos altul ca sa nu mai aiba nevoie de certificatul de la mine.acuma eu ce sa fac sa anulez certificatul bun .daca ma duc la serv. de stare civila craiova
unde ca este eliberat la sev. de stare civila craiova si eu stau la 70km departare de oras.unde la serv. de stare civila din craiova sau cel pe raza unde stau eu
sint divortat si copilul este la sotie,cind a bagat actele de divort sotia cu parintii ei iau scos alt certificat de nastere copilului,astfel incit copilul are acm 2 certificate de nastere unul la mine cel original si cel duplicat pe care il foloseste la scoala si pensia de handicap,care e valabil,il putem pastra,ce fac cu el.