avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmaş,supraviețuire
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmaş,supraviețuire

Mama mea are 80 de ani,şi o pensie minimă. Tata a murit în 2001 cu o pensie de limită de vârstă de la data cînd a murit de 1000000 şi ceva.Mai poate lua pensia de urmaş(supravețuire) conform noi legi adoptată de 25%din pensia soțului,şi dacă se actualizează la cea de azi în condițiile că la data decesului a avut peste 40 de ani de căsătorie, şi ce acte trebuie depuse dacă legea îi dă dreptul.
Ultima modificare: Vineri, 21 Decembrie 2018
eneaflorin798@yahoo.ro, utilizator
Cel mai recent răspuns: eneaflorin798@yahoo.ro , utilizator 09:19, 22 Decembrie 2018
Deocamdată nu avem o astfel de lege în vigoare, prin care să se poată cumula pensia de drept cu pensia de urmaș.
Legea care sa votat miercuri 19/12/2018,şi atacată la Curtea constituțională tocmai ăsta spune,ea va intra în vigoare chiar peste 2 luni,Da va intra,acolo spune de pensia soțului supraviețuitor 25%

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmaș de 25% din pensia soțului decedat Adyh81 Adyh81 Hristos a inviat! Tatăl meu are 63 de ani, a ieșit la pensie in 2018, are pensie de limită de vârstă, peste 40 de ani de căsătorie. Mama mea a murit ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas nicoleta97 nicoleta97 Sotul meu a murit in decembrie .Am facut dosar pentru pensie de urmas pentru 3 urmasi . Sotul avea pensie 400 lei a venit decizia si ni s-a acordat 240 lei ... (vezi toată discuția)
Buna dimineata savin aurelia savin aurelia buna dimineata am 67 ani am pensia de 2253 lei sotul a decedat 2020 ma incadrez in conditiile de acordare a pensiei de urmas? (vezi toată discuția)