Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmaş,supraviețuire
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmaş,supraviețuire

Mama mea are 80 de ani,şi o pensie minimă. Tata a murit în 2001 cu o pensie de limită de vârstă de la data cînd a murit de 1000000 şi ceva.Mai poate lua pensia de urmaş(supravețuire) conform noi legi adoptată de 25%din pensia soțului,şi dacă se actualizează la cea de azi în condițiile că la data decesului a avut peste 40 de ani de căsătorie, şi ce acte trebuie depuse dacă legea îi dă dreptul.
eneaflorin798@yahoo.ro, utilizator
Deocamdată nu avem o astfel de lege în vigoare, prin care să se poată cumula pensia de drept cu pensia de urmaș.
Legea care sa votat miercuri 19/12/2018,şi atacată la Curtea constituțională tocmai ăsta spune,ea va intra în vigoare chiar peste 2 luni,Da va intra,acolo spune de pensia soțului supraviețuitor 25%