Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna dimineata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna dimineata

buna dimineata am 67 ani am pensia de 2253 lei sotul a decedat 2020
ma incadrez in conditiile de acordare a pensiei de urmas?
savin aurelia, utilizator
Incepând din 2019, soțul supraviețuitor care nu optează pentru pensie de urmaș poate beneficia, pe lângă pensia proprie, de un ajutor lunar în valoare de 25% din pensia soțului decedat dacă durata căsătoriei lor a fost mai mare de 10 ani și dacă soțul supraviețuitor nu s-a recăsătorit. În acest caz, ajutorul respectiv se poate cumula cu propria pensie a soțului supraviețuitor.
Textul citat nu a întrat în vigoare.. noua lege va întra în vigoare la 01.09.2023.