Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmaș de 25% din pensia soțului decedat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmaș de 25% din pensia soțului decedat

Hristos a inviat!
Tatăl meu are 63 de ani, a ieșit la pensie in 2018, are pensie de limită de vârstă, peste 40 de ani de căsătorie. Mama mea a murit în 2017. Când poate cere, conform noii legi a pensiilor, ajutorul de 25% din pensia celui decedat?
Mulțumesc,
Deocamdată nu avem în vigoare o nouă lege a pensiilor. Legea din prezent nu permite cumularea pensiei de drept cu pensia de urmaș.