Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, A intrat în vigoare aceasta lege ? : \" ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, A intrat în vigoare aceasta lege ? : " Soţul supravieţuitor ...

Buna seara,
A intrat în vigoare aceasta lege ? :
" Soţul supravieţuitor poate primi un ajutor de 25 % din pensia celui decedat, dacă au fost căsătoriţi peste 10 ani, conform noii legi a pensiilor."
Pensia de urmaş se menţine şi, în plus de actualele prevederi, apare o nouă prestaţie, şi anume ajutorul pentru soţul supravieţuitor, care va primi 25% din pensia soţului decedat. Acest ajutor va putea fi cumulat cu propria pensie”,

Multumesc
Galmeanu, utilizator
Nu intrat in vigoare.