avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate Casanoua17

Activitate Casanoua17

Am primit mesaj de la banca la care imi incasez salariul ca mi s-a pus poprire pe cont de catre executor ANAF. Am fost la ANAF sa aflu de ce si mi s-a spus ca am primit venituri necuvenite din indemnizatie crestere copil, atat la primul copil cat si la al doilea adica acum 5 respectiv 3 ani. Nu am fost instiintata in prealabil. Au voie sa faca acest lucru, cu ce sunt eu de vina ca mi-au dat bani mai multi? Nu am verificat daca asa este dar banuiesc ca da. Au voie sa-si retraga suma integral din salariu?
Canalizarea ce deserveste casele vecinilor trece prin spatele caselor de pe toata strada noastra. Unul dintre vecini a fost la Primarie si de acolo i s-a spus ca nu figureaza aceasta canalizare in acte (facuta de dezvoltator si conectata la teava principala) dar ca toti cei ce se deservesc de canalizare platesc la Primarie lunar!!!!! Nu mai inteleg! Intamplarea a fost ca atunci cand a conectat la canalizare ultima casa, sa vina sa sape pe terenul nostru, casa era deja cumparata de noi, insa neterminata si muncitorii i-au lasat sa intre sa sape - asa am aflat de existent ei. Acum dezvoltatorul refuza sa gaseasca o solutie, spune ca el nu a stiut de teava, ca el nu mai este proprietar si sa ma adresez eu direct celui care a instalat canalizarea sau la Primarie - ca viciu ascuns este doar daca l-ar fi produs el! Mie mi s-a parut mai normal ca, acesta fiind un viciu ascuns sa ma adresez celui de la care am luat casa (dezvoltatorului).
Am cumparat o casa noua, gasita in faza cand era "la gri", am stabilit pretul de achizitie, ni s-a furnizat proiectul casei si am asteptat sa fie gata. Acum, la cateva luni de la semnare, am constatat ca exista multe diferente ale constructiei fata de ceea ce scrie in acte, majore fiind faptul ca podul casei nu este izolat de niciun fel si in acte scrie ca este hidrotermoizolat cu vata mineral (15 cm) iar central termica este de 24KW fara boiler fata de ce au trecut in acte 28kw cu boiler. Am vb cu dezvoltatorul si mi-a spus ca asa se practica, nicaieri nu e ca in acte, ca daca ar fi facut-o asa ar fi costat aproape dublu. Mentionez ca din pretul ofertat mi-a scazut 1000 euro nespecificand ca mi-ar "taia" ceva din ce ar fi trb sa-mi faca la casa. Ce pot face in acest caz sa pot obtine izolarea podului si schimbarea centralei cu una corespunzatoare? Multumesc!
Va multumesc de raspuns! Pe langa faptul ca-i scade valoarea proprietatii, mai important este sa stiu cu ce ma afecteaza si cu ce ma obliga pe mine existenta acestei conducte pe terenul meu. Am inteles ca aceasta canalizare este facuta de dezvoltatorul caselor vecine (deserveste vreo 10 case) si conectata la reteaua de canalizare a localitatii, insa in actele de la Primarie nu apare! In cazul unei avarii pe terenul meu sau daca e nevoie sa faca lucrari, modificari, eu pe cine pot trage la raspundere? Ce imi asum acceptand existenta acestei tevi pe teren si eventual, o reducere a pretului initial al casei?
Daca am aflat ca pe terenul din jurul casei pe care am cumparat-o trece o conducta de canalizare ce deserveste casele vecine, pot trage la raspundere pe vanzator ca fiind un viciu ascuns sau trebuie sa ma adresez celui care ii apartine sistemul de canalizare?