avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Chunkee

Activitate Chunkee

Multumesc pentru raspuns, intr-adevar voi ccauta mai bine in acte. Cu asociatia sunt in relatii bune si voi incerca sa reduc riscul de a deranja vecinii prin folosirea unor materiale fonoizolatoare.

Multumesc!
Multumesc pentru raspuns.

Blocul are spatiu comercial la parter, dar eu detin unul dintre cele de la ultimul etaj.

Insa nu sunt 100% ca e trecut corect in CF si incerc sa imi dau seama.

Este mentionat ca unitate individuala si trecut ca spatiu birou.
Spatiul a fost folosit in trecut si ca sala fitness si birouri pentru o companie.

Cum ar fi cel mai usor sa clarific ce fel de spatiu e (comercial / locuit)?
In regula, multumesc.

Unde pot verifica destinatia blocului? din cate stiu este pentru spatii comerciale si cineva s-a gandit ca ar fi "bine" sa bage si cateva apartamente cu locuinte pe acolo.
Sunt sigur ca nu vor fi de acord vecinii... desi voi lua masuri sa reduc orice posibil zgomot. De aceea doresc sa stiu daca regula de liniste dupa ora 22:00 poate fi abuzata.
Buna ziua,

Ma intereseaza sa deschid o afacere de tip inchiriere birouri / hub intr-un spatiu clasificat in acte ca spatiu birouri.

Spatiul este intr-un bloc care pentru inceput a fost construit ca pentru spatii comerciale, insa intre timp o parte dintre etaje s-au transformat in rezidential. La parter si ultimul etaj au ramas spatii comerciale.

Intrebarea mea este, avand in vedere ca spatiul este le ultimul etaj si sub stau rezidenti, iar eu vreau sa ofer acest serviciu 24/7, regulile asociatiei de liniste dupa ora 22:00 se vor aplica si pentru spatiul comercial?

Unde pot studia mai mutle depre acest aspect?

Multumesc,
Alin N.
Discuție Statut somer
Buna ziua,

Sunt in curs sa plec de la o companie prin demisie.

In acelasi timp m-ar ajuta statutul (defavorizat) de somer pentru a accesa niste fonduri nerambursabile.

Intrebarea este: in caz ca angajatorul curent nu e de acord sa ma dea afara pentru a deveni somer, pot sa ma angajez altundeva si sa fiu dat afara de acolo pentru a deveni somer?

Multumesc,
Alin
Buna ziua,

Ma intereseaza care ar fi avantajele angajarii unor studenti pe perioada de 6 luni si care ar fi alte oportunitati asociate cu aceasta. Ca sa fie pus in context, compania are in jur de 50 de angajati, iar domeniul este IT. Scopul final este de dezvolta un program in care sa angajam cate 2 interni la fiecare 6/luni proiect nou.

Pana in momentul acesta am gasit urmatoarele aspecte legate de internshipuri:

1. Salariul net minim al internului trebuie sa fie egal cu 50% din salariul brut minim pe economie
Din aceasta inteleg ca in cazul in care Salariul minim brut pe economie e 1500 lei, ei trebuie sa fie platiti net 750 lei?
(peste tot este foarte vaga aceasta forumlare va rog sa ma corectati daca este gresit)

2. Poti angaja un numar de interni/stagiari de max 5% din nr-ul angajatilor din companie.

3. Poti primi bani ~250 lei lunar / per student din partea AJOFM ? Mai sunt si alte tipuri de actiuni de sustinere pentru studenti/stagiari?

4. Conditile de angajare sunt 30 ore pe saptaman (6 ore/zi) pentru maxim 6 luni.

As aprecia orice tip de corectura, informatie in plus legate de aceste aspecte.

Multumesc,
Alin N.