avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Statut somer
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Statut somer

Buna ziua,

Sunt in curs sa plec de la o companie prin demisie.

In acelasi timp m-ar ajuta statutul (defavorizat) de somer pentru a accesa niste fonduri nerambursabile.

Intrebarea este: in caz ca angajatorul curent nu e de acord sa ma dea afara pentru a deveni somer, pot sa ma angajez altundeva si sa fiu dat afara de acolo pentru a deveni somer?

Multumesc,
Alin
Ultima modificare: Luni, 14 Mai 2018
Chunkee, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:55, 14 Mai 2018
Puteti sa va angajati in alta parte, de unde incetarea c.i.m. sa se efectueze astfel incat sa puteti beneficia de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somer , angajat ..somer ?? Sorin87 Sorin87 Buna ziua , am si eu niste intrebari la voi daca ma puteti ajuta. Am fost somer incepand cu luna martie .. in mai m-am angajat la o firma pe perioada ... (vezi toată discuția)
Pt a lua somaj jax jax Buna ziua. Lucrez de 1 an si 7 luni la o firma am fost angajat din somaj, patronul a beneficiat 12 luni de subventie si trebuia sa ma tina minim 3 ... (vezi toată discuția)
Somaj dmdc dmdc lucrez la o companie ,de 5 ani.vreau sa plec de la ei.relatiile sunt OK.as vrea sa beneficiez de indemnizatia de somaj.sefa mea m-a rugat sa gasim o solutie ... (vezi toată discuția)