Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Statut somer
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Statut somer

Buna ziua,

Sunt in curs sa plec de la o companie prin demisie.

In acelasi timp m-ar ajuta statutul (defavorizat) de somer pentru a accesa niste fonduri nerambursabile.

Intrebarea este: in caz ca angajatorul curent nu e de acord sa ma dea afara pentru a deveni somer, pot sa ma angajez altundeva si sa fiu dat afara de acolo pentru a deveni somer?

Multumesc,
Alin
Chunkee, utilizator
Puteti sa va angajati in alta parte, de unde incetarea c.i.m. sa se efectueze astfel incat sa puteti beneficia de somaj.