avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Activitate Florina02

Activitate Florina02

Multumesc mult, d-na avocat. O zi frumoasa.
Multumesc mult. O zi frumoasa sa aveti.
Multumesc mult, d-na avocat. Dar daca intre timp persoana care a contruit casa decedeaza ( fara a face inainte intabularea casei ) ce ar trebui sa faca cei doi fii mostenitori?
Cineva a cumparat un teren si a construit legal o casa. Este posibil ca aceasta casa sa nu fie inca intabulata ( dupa 7 ani de la constructie )? Care ar fi repecursiunile si cum se face intabularea? Multumesc anticipat.
Parerea dvs.... nu va combat si nu-mi pierd timpul in discutii sterile ....mai cautati raspunsuri la alte postari asemanatoare date de avocati ....o zi buna ....
D-na Raluk0207, ma refeream la act de vanzare cumparare ca e cel mai sigur!!!! Nu catre un copil!!!!! Asa ca nu-mi puneti vorbe in gura!!! Era doar parerea mea .... de altfel am si spus doamnei ca cel mai bine este sa se duca la un avocat sau notar cu care sa vorbeasca despre ce ar fi mai bine sa faca .... iar vis-a-vis de un copil, eu zic sa va pastrati parerea daca nu stiti ce sunt in stare unii copii in ziua de azi, in special in Romania ..... nu vorbesc despre copilul meu, dar traiesc intre oameni si am auzit destule ..... daca nu stiti, nu doar educatia data de parinti conteaza .... o zi buna!!!!
Cu drag! Multa sanatate si liniste dvs. si sotului. Decizia ca dupa moartea dvs mostenitorii sa faca ce vor cu apartamentul este cea mai buna ... parerea mea. Si eu am copil, il iubesc dar niciodata nu m-as lasa pe mana lui sau a sotiei lui. La varsta noastra de 60 de ani, chiar merita sa traim linistiti. Sarbatori fericite!
Sa fiti sanatosi cati mai multi ani! 1. Daca ii faceti donatie sotului si dupa aceea fiului dvs i se va naste un copil situatia se va schimba. Acest copil va putea cere anularea donatiei. Asa cum v-am scris gasiti un avocat sau un notar care sa va explice toate avantajale si dezavantajele donatiei. Donatia catre sot nu ar mai cere uzufruct. Dar cel mai sfant este actul de vanzare-cumparare care nu poate fi atacat de nimeni. 2. Daca moare sotul inaintea dvs. copilul lui va mosteni doar 25% din cei 50% ai sotului. Restul de 25% ar fi ai dumneavoastra. Deci ati avea 75%. Asa ar putea cere partajul pentru 25% din valoarea casei. Iar fiul dvs va primi intr-un final cei 75% ai dvs. Situatia este la fel si daca s-ar intampla ceva cu dvs prima, in acest caz fiind vorba de fiul dvs si sot ca mostenitori. .... oricum o dati, ori dumneavoastra si sotul nu veti avea liniste daca ati face donatie copiilor si unul dintre copii isi va vinde partea, ceea ce nu va doresc, ori unul dintre copii va mosteni mai putin. ....depinde cu cine se va intampla prima data ....

Doamna Carmen - Camelia, riscul unei donatii nu este atat de mic. E bine sa luati in calcul tot ce decurge dintr-o donatie ..... si bune, si rele. Mergeti la un avocat, notar sa va arate legea cu ce inseamna donatie, cu avantajele si dezavantajele ei. Parerea mea .... Si de asemenea sunt copiii dvs, dar cati copii nu fac surprize neplacute parintilor? Banul este ban, doamna, si nu merita sa va riscati linistea pentru nimeni.
D-na Gi-jane2, ar fi bine doamna sa se duca la un avocat sau la un notar in audienta. Eu stiu ca daca copiii vand nuda proprietate ( poate la un pret mai mic decat ar fi pe piata imobiliara ) noul proprietar are dreptul sa viziteze casa sa vada daca e intretinuta cum trebuie. Daca nu e intretinuta cum trebuie si e lasata in paragina, proprietarul poate cere in instanta intreruperea uzufructului. Depide ce caracter are acel nou proprietar. Le poate mizerii celor doi care locuiesc cu uzufruct viager, ii poate hartui la telefon, la usa pana cand oamenii se satura si pleaca singuri.