avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate ioana bt

Activitate ioana bt

Răspuns la discuția Stimulent insertie
Dar în cazul în care nu voi mai putea să revin la serviciu și ar trebui să rămân în concediu medical pe toată perioada de sarcina iar după să intru în concediu prenatal(de la 7luni de sarcina) si pe urma in CCC voi primi stimulent pe toată perioada concediului medical? Întreb că să nu primesc acest Supliment și pe urmă să trebuiască să îl restitui.Mai bine să anunț din timp daca nu este legal sa il primesc Mulțumesc,

Cornel Vasile a scris:

In speta, concediul medical va va fi platit de catre angajator.

Pe perioada concediilor medicale, concediilor pentru îngrijirea copilului bolnav sau altor tipuri de concedii reglementate de OUG nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, deoarece în aceste perioade sunt realizate venituri supuse impozitului pe venit, respectiv venituri din salarii, activităţi independente sau agricole, persoana poate beneficia de stimulentul de inserţie.

Buna ziua, va rog să mă ajutați cu un răspuns în următoarea situate : M-am întors in 13 februarie 2018 la serviciu din concediu de creștere a copilului adică cu 60 de zile înainte că acesta să împlinească vârstă de 2 ani. Mi-am depus dosarul pentru stimulentul de inserție iar după ce l-am depus am aflat că sunt însărcinată. Nu mă simt prea bine cu sarcina am ceva probleme iar medicul care îmi urmărește sarcina zice ca ar putea să îmi de-a concediu medical. In acest caz concediul medicalal îmi va fi platit? având în vedere că am început munca numai de 3 săptămâni înainte am fost in CCC .Dar dacă rămân în concediu medical stimulent de inserție o să primesc ? Sau daca nu este legal sa primesc stimulent pe perioada Concediului medical atunci ar trebui să anunț undeva ? mulțumesc pentru răspuns
Răspuns la discuția indemnizatie
Atunci nu înțeleg cum de mai pot intra in CCC3 dupa ce mi-am dat demisia dar mă bazez pe ce mi-ați scris.multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie
Mulțumesc pentru răspuns. Nu știam că indemnizatia de creștere a copilului este un venit supus impozit.
Răspuns la discuția indemnizatie
data apoximativa a nasterii este 15 iulie
Pana in anul 2013 am lucrat mai bine de 10 ani la aceeasi firma si am avut contract de munca pe perioada nedeterminata
Discuție indemnizatie
Buna ziua,
va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare :
Am fost in concediu de cresterea a copilului din 2013 pana in 2017 ( pentru 2 copii - 2 ani pentru fiecare copil) in septembrie 2017 trebuia sa ma intorc la munca dar mi-am bagat demisia acum sunt insarcinata de o luna cu cel de-al 3 lea copil. Mai pot beneficia de CCC pentru cel de-al treilea copil ? iar daca nu atunci ar fi ceva de facut pentru a beneficia ? multumesc