avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1393 soluții astăzi
Forum Activitate Basti

Activitate Basti

Buna .
Asi avea o intrebare . Tatal meu are 63 de ani s-a pensionat de boala acuma cativa ani si cand a venit decizia a vazut ca are 34 de ani si 11 luni lucrati de atuncia anual merge la comisie . Intre timp si-a platit o luna ca sa fie 35. Intrebarea mea este , se poate duce acuma sa ii adauge aceea luma sa apara 35 de ani cotizati pentru ca am vazut ca cine are 35 de ani cotizati numai trebuie sa mearga la comisie.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Calcul pensie de invaliditate
Multumesc
am inteles ca de anul viitor se va da o pensie minima de 640 pentru toti indiferent de cati ani lucrati au si pe ce salar.
O persoana care a cotizat 35 de ani chiar si cu salariul minim va primii aceasi banii ca si unul care a lucrat mult mai putini ani ?


O zi frumoasa va doresc si va multumesc din suflet.
Răspuns la discuția Calcul pensie de invaliditate
Da ma scuzati 625.
Deci nu poate trece la pensia partial anticipata?
Si daca sar putea e posibil sa fie mai mica decat asta de acuma?
Multumesc.
Răspuns la discuția Calcul pensie de invaliditate
Multumesc pentru raspunsul prompt.
In decizia de pensionare de boala care a fost facuta in anul 2014 scrie asa :
Numar total puncte realizate: 20.42328
Punctaj mediu anul: 0.62437 din care : aferent indicelui de corectie 0.04085
Indice de corectie 1.07

Atuncia avea doar 34 de ani 11 luni si 3 zile cotizati. Anul trecut am platit o luna ca la pensia la limita de varsta sa figureze 35.

Nu inteleg daca totul se calculeaza ca la pensia normala si nu este nici o penalizare ...va fi vreo diferenta la pensie intre pensia normala si cea de boala grad 3?
Ne luand in considerare cresterea anuala a valorii punctului de pensie .

Multumesc anticipat.
Buna ziua. Tatal meu are 61 de ani si 6 luni .Este pensionat pe caz de boala gradul 3 cu 34 de ani 11 luni cotizati.
A platit o luna cotizare anul trecut ca sa aiba stagiul complect de 35 de ani.
Are o pensie de boala de 640.
Asi dori sa stiu daca ar merge in pensie partial anticipata ar fi valoarea pensiei mai mare decat pe caz de boala ?
Care este "penalizarea" pentru gradul 3 ?