Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie de invaliditate

Buna ziua. Tatal meu are 61 de ani si 6 luni .Este pensionat pe caz de boala gradul 3 cu 34 de ani 11 luni cotizati.
A platit o luna cotizare anul trecut ca sa aiba stagiul complect de 35 de ani.
Are o pensie de boala de 640.
Asi dori sa stiu daca ar merge in pensie partial anticipata ar fi valoarea pensiei mai mare decat pe caz de boala ?
Care este "penalizarea" pentru gradul 3 ?
Pensia anticipata partiala este cu penalizare.
Pensia de invaliditate indiferent de grad este fara penalizare.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Ce punctaj mediu anual are ?
Multumesc pentru raspunsul prompt.
In decizia de pensionare de boala care a fost facuta in anul 2014 scrie asa :
Numar total puncte realizate: 20.42328
Punctaj mediu anul: 0.62437 din care : aferent indicelui de corectie 0.04085
Indice de corectie 1.07

Atuncia avea doar 34 de ani 11 luni si 3 zile cotizati. Anul trecut am platit o luna ca la pensia la limita de varsta sa figureze 35.

Nu inteleg daca totul se calculeaza ca la pensia normala si nu este nici o penalizare ...va fi vreo diferenta la pensie intre pensia normala si cea de boala grad 3?
Ne luand in considerare cresterea anuala a valorii punctului de pensie .

Multumesc anticipat.
Pensia este in cuantum de 625 de lei.
De unde ati scos 640 de lei ?
Da ma scuzati 625.
Deci nu poate trece la pensia partial anticipata?
Si daca sar putea e posibil sa fie mai mica decat asta de acuma?
Multumesc.
Repet:
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 65 de ani.
Daca legislatia nu se va mai modifica incepand cu luna iulie 2018 va primi indemnizatia minima pentru pensionari in suma de 640 de lei.
Estimez(aproximez) ca la trecerea la limita de varsta punctajul mediu anual va fi de 0,66xxx
Din datele postate rezulta ca in toata activitatea(34 ani si 11 luni) a avut salariul minim pe economie(ca medie, sau foarte aproape de el).