Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare limita varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare limita varsta

nascuta in 1957 09-14 in prezent pensionata pe caz de boala gr2 .Intrebare;am vechime de 32 de ani din care 4ani si 11 luni in gr2 de munca. si cu ce punctaj voi iesi la pensie la limita de virsta si daca beneficiez de lege specia pentru cei 4 ani si 11luni lucrati in grupa a2 de munca?Multumusc anticipat pentru raspuns
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
4 ani si 11 luni de grupa II de munca nu aduc o reducere de varsta.
Limita de varsta la 60 de ani si 11 luni.

Nu va poate spune nimeni cat va fi punctajul mediu anual.
Eu voi incerca doar sa-l aproximez,daca imi dati cateva detalii:
-Anul, luna si ziua cand v-ati deschis drepturile la pensie de invaliditate.
-Stagiul total de cotizare din decizia de deschidere de drepturi la pensie de invaliditate.
-Punctajul mediu annual din aceeasi decizie.

In 26 Iunie 2014 nu aveati pensie de invaliditate, in schimb aveati 6 ani de grupa II si nu 4 si 11 luni
Care date sunt reale ?
Carp Mircea, utilizator
m-am pensionat pentru invaliditate in anul 2014 1 martie punctajul mediu anual074798 aferent indeciului de corectie0.04893,valoarea punctului de pensie 830.2lei..indice corectie 1.07

gr2 din legea nr3 din 1977 4 ani 11 luni si 22 de zile ce s-a luat in calcul la data pensionari pentru invaliditate de munca

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Aproximez ca punctajul mediu anul la trecerea la limita de varsta(14/08/2018) va fi de aproximativ 0,78400
nascuta in 1957 09-14 in prezent pensionata pe caz de boala gr2 .Intrebare;am vechime de 32 de ani din care 4ani si 11 luni in gr2 de munca. si cind voi iesi la pensie la limita de virsta si daca beneficiez de lege specia pentru cei 4 ani si 11luni lucrati in grupa a2 de munca?Multumusc anticipat pentru raspuns
Eu v-am dat raspuns la datele postate.
Ramane valabil acel raspuns.