avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Utilizator83

Activitate Utilizator83

Buna seara...Am si eu o intrebare:
Mama mea sa recăsătorit , după 30 de ani de căsătorie a murit ...casa era a lu tata vitreg cumpărată cu fosta soție.... tatăl vitreg încă traieste ....Eu in calitate de fiica vitrega Ce drepturi am ?
În anul 2004 tatăl meu a făcut un antecontract de vanzare cumparare pe un teren extravilan (terenul fiind mostenire de la parintii lui) din care a primit suma cerută în întregime ....avand un termen de 120 de zile pentru autentificarea contractului....
În antecontract scrie :dacă neperfectarea contractului nu se va datora culpei nici uneia dintre părți în termenul de 120 zile sunt de acord ambele părți pentru prelungirea termenului... bineinteles ,scop in care sa se prezinte iar la notar sa incheie un act adițional (acest lucru nu sa intamplat)....
În 2008 tatăl meu a decedat ....pana in momentul de față nu sa facut nimic .
Intrebarea mea : mai este valabil acest antecontract de vanzare cumparare ?
Dacă nu ....cum pot sa imi iau titlul de proprietate?
Sunt singurul copil in viata si mostenitor
Fratele meu a decedat și nu avea copii sau familie
Mama mea buna a decedat cu multi ani in urma dupa care tata sa recăsătorit legitim in 1998...
Dacă se poate să imi iau titlul de proprietate inapoi are dreptul si mama vitregă la pământ?
Va multumesc!!!!

În 2008 în luna Iulie am făcut un împrumut la banca de 5000 euro ..cred ca era pe 10 anii ..chiar nu mai tin minte....din care am plătit cam 3750 euro din cauza unor probleme financiare nu am putut să mai plătesc 3 luni ..cand m-am dus la banca suma ajunsese inapoi la 5000.....( Eu plateam mai mult decat era rata pe luna pentru ca vroiam sa scap mai repede ).....văzând că suma ă ajuns inapoi la 5 mii nu am mai plătit nimic asta prin 2009 ...de atunci pana acum nu am mai plătit nimic ...nici nu mia venit plicuri acasa ...in schimb tot sunt înscrisă la biroul de credite ....am vrut sa fac un împrumut pe firma acum o lună și nu am putut...intrebarea mea este ce mi se intampla si care este motivul de nu sunt ștearsă din biroul de credite trecând atatia anii ??